Son yazılar

4 Mayıs 2015 Pazartesi

BIGBANG > BAE BAE -LOSER MV Yorumu +19

Ales sınavından önce bir post yazmama kararı almıştım. Hali hazırda yazmakta olduğum.. çok dertli bir postum vardı çünkü. BigBang dönünce kararım değişti. Dertli postumu sınavdan sonra yayınlayacağım. MV +19 içerikli olduğundan bu postu şu okumasın bu okumasın demiyorum..Sadece bilin ve ona göre dinleyip; yorum yapın.

VIP'lere gelsin demiş; pörpik hemen çaldım :D
BigBang'ın ilk olarak Bae Bae klibini izledim ve açıkçası şarkının sözleri +19 ve cinsellik içeriyor.Kendi profilimde dahi paylaşmadım ki yazıya dökmek istedim. YG'nin neredeyse tüm MV'lerinin bir anlamı olur.Asla uyduruktan bir MV seçmezler comeback için. Düşünün; YG'nin kıdemlileri JinuSean'in klibi bile çok çok anlamlıydı. 11 Yıl sonra dönüş yapan JinuSean'ın geçmişten günümüze nasıl geldiklerini anlattılar MV'de. Öyle ki; Kore'nin ilk spor ayakkabısı koleksiyonuna sahip sanatçısı; Sean'dı.Bunu bile ayrıntı olarak kullanmışlardı.

İzleyin bence:Çok fazla dağıtmadan; BigBang'e dönersek; Türkçe altyazılı kliplerle anlatacağım. TR Altyazı; BIGBANG / VIP TURKISH OFFICIAL facebook sayfasına aittir. Onların çevirisine daha çok güveniyorum.Şarkıyı dinlemeye başladığımızda; GD'nin hali size daha çok bir ergeni hatırlatıyor değil mi? Farkındaysanız; onun kısmında kız yok; sadece maket, manken bebekler var. Olmayan sevgilisi hakkında atıp tutuyormuş havası seziyor insan.  Bir sevgili olsun istiyor sanırım. Bu klibin ana teması evet cinsel ilişki üzerine kurulmuş.İlişkisi olsun istiyor. GD'nin melekle olan kısmı bekareti simgeliyor diye düşünüyorum.Abi geri dönüyorsunuz; bari sizi takip edenlerin çocuklar olduğunu da bilseydiniz. Açık açık anlatacağım.Şarkılar güzel vs...müzikalite anlamında.. ama sözler çok aşırı. Bu tür şeyleri kaldıramayan insanlar bence bilmeden paylaşıp, dinlememeli. Sanat; her zaman ahlak içermiyor çünkü.Küçük kızçelerin klibi paylaşmaları sinirimi bozuyor. 26 yaşındaki ben bile durumdan rahatsızım. Garip bir durum.TaeYang'ın bölümünde ise klipte bir kız arkadaşı var. Anladığım kadarıyla yeni bir ilişkiye başlamış.  Kıza güven veren sözler söylüyor. " 'Bencil' olan ben için; sen olduğun gibi kalmalısın." dediği an şey geldi aklıma; bu ilk yeni çiftlerde birbirleri için "Aşkooom değişmeyelm biz hiç" mıç mıçları vardır ya resmen şarkı sözlerine göre klip olmuş. Bu yönden çok başarılı olmuş elbette.

TOP fangörl'ü olarak bu kıyafetlere bakışlara öldüm :D 
Ve geldik TOP'a.. Benim ona her zaman ayrı özel bir ilgim vardır ama resmen bu geri dönüşte en ağır kısım ona yüklenmiş. Sanki şey gibi.. Herkes bilir; TOP'ın Kore'de çok sevildiğini.. Kolay kolay; TOP'a kötü sözler söylemezler. Diğer üyelerin; Taeyang hariç sanırım; bir şekilde bir skandalları var ve her adımları tepki alabiliyor. Ben TOP'ın üzerine özellikle bu kadar gidildiğini düşünüyorum. TOP'a namuslu, hanım evladı demiyorum tabii ki; anlatmak istediğim pozitif etkiyi kullanmaya çalışmaları.

Neyse işte; TOP'ın kısmında; sözleri, hal ve davranışları; kızla işi ilerlettikleri yönünde...Yani cinsel ilişkide bulunduklarını anlatıyor. Zaten klibi kim çektiyse; resmen görsel imgelerle çağrışım yaptırmış. Çok rahatsız etmedi beni ilkte, anlamadığımdan dolayı. O kadar ayrıntılı düşünebilmem için sözleri görmeye ihtiyacım varmış. "Bedenim seni mükemmel sarmalıyor" dediği yerde bende kayışlar koptu zaten. Açıkçası Bae bae dediği yerden sonra bebek görülmesi de artık ilişkiye girilmiş...bir de bebek peydahlamışlar anladık. Abi bazen yazarken günlük konuşma diliyle yazıyorum ya..itici oluyorsa affedin. Ama nasıl iğrençleşmeden anlatabilirim derdindeyim. Daesung'un bölümünde ise; sevgilisiyle uzun zamandır birlikte olan birini anlatıyor. Öyle ki artık aralarında sorun var sanırım. Bu ada falan bana şeyi hatırlattı; P.S. I Love You filminin parodisini izlemiştim. Ne zaman sorun olsa; çifti adaya balayına gönderiyorlardı; işte mektuplar postada kayboluyor vs.. neyse uzatmadan "Zaman geçse de kalbim çarpabilsin böyle" dediği an zaten bu ikisinin arası bozuk kız diyorsun kendine.

cr: on tumblr

Ve Seungri...O kızdan ayrılmış; nasıl anlıyoruz; birincisi; bizim sarışın pandaya sarılan eller görünmüyor; ve hatıra gibi duruyor. Ya kız öldü ya da kızdan ayrıldı, özlüyor. Açıkçası;  "Herkesin sevdiği 'sen' denen çiçekler tutan adam" dediği yerde acebaa kız onu aldattı mı diye de düşündüm.. ama hala onu seviyormuş, özlüyormuş gibi çekimleri mevcuttu. Bu geri dönüş en çok Seungri'ye yaradı.. Çok yakışıklı olmuş, saçları beyaz olsa hep; gerçi sarışın yapmış ama çekimlerde ışıktan dolayı beyaz duruyor. Son kısımda; pirinç keki ne alaka dedim? Demez olaydım..Neyse şunu söyleyeyim; cinsel ilişkiyi simgeliyormuş o. Bunu da; YG united sayfasında okudum. Abi kırk yıl düşünsem aklıma gelmez öyle bir şey.

Pirinç keki davasını bilmiyorken; uzayda dans etmelerini falan hepsinin artık birer yetişkin olduklarına dair gönderme olduğunu düşünmüştüm. Fakat pirinç kekini öğrenince mevzu değişti.Artık hepsinin cinsel ilişkiye girdiğine dair atıfta bulunuyordu. Gisaengleri görünce anlamak zor olmamalı gerçi. Orada hanbok tarzı giyinen bayanlara; gisaeng deniyormuş. Japonya'nın geyşası gibi. Erkekleri eğlendiren kadınlar vs.. Neyse mevzuyu anladınız.Loser'ı yorumlamayacağım. Sırayla bahsedersem;
GD; yalnız ve korkan birini temsil ediyor. Asla istediği şeye ulaşamamış; kaybeden biri...Seungri ise aldatılmış; sevgilisini kaybetmiş biri...

Taeyang ise evsiz birini temsil ediyor. Tüm bu yolculuğunda umudunu, inancını yitirmiş. O haç vs olayı onu temsil ediyor.

TOP ise akıl sağlığını yitirmiş biri; kızları öldürüyor ve kana bulanmış...

Daesung ise zayıf birini temsil ediyor; itibarını kaybetmiş biri...Daesung kısmını çok çözemedim...

Bence tabii bu yazdıklarım. GD konusunda kararsızım açıkçası. Şarkı çok depresif bana göre en iyi part TOP'ın dı. Bunun nedeni ise aklını kaybeden birinin Loser yani zavallı olarak gösterilmesiydi.

Klip desen bana kalsa +19..Çünkü küçük yaştaki VIP'ler nasıl paylaşıyor; anlamıyorum. Rica ediyorum; herkes birbirine sahip çıksın. Bir şeyi enine boyuna incelemeden dinleyip, paylaşmayın. Ki "Bae Bae" de öyle. 18 Yaş altının dinlememesi, hatta yorumda bulunmaması taraftarıyım. Zerre kadar kalan ahlaklarına da işlenilsin istemiyorum.Yazıyı yazma amacım hep bu rahatsızlığım yüzünden. Neyi paylaşıp, dinlediğinizi bilin. Teşekkürler okuduğunuz için. ^^LÜTFEN BLOGUMDAN YAZI ÇIKARMAYINIZ!


22 yorum:

 1. Top bölümünde benim için hep 25sin dediği yerde, yaş farkından söz ediyor olabilir mi?
  bir yandan düşünüyorum, bu ülke iyi ki de bizden çook uzakta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir; ben öyle düşünmemiştim.. Farklı bir bakış açısı. Sen 25'sindediği yerde ben şey düşündüm; beşte beş deyince LOL diye bir oyun var ya.. ona ithafen olduğunu düşünmüştüm.Yani dmek istediği o işlerde çok tecrübeli olduğu olabilir. Yani çok fazla ilşki tecrübesine karşın denilmiş bence. Haklısın; iyi ki uzakta.

   Sil
  2. o da olabilir. arabada beş evde.. bilmem ne gibide olabilir. amaan :D Allah bizi asimile olmaktan korusun.

   Sil
  3. Allah iyişliğini versin yahu :D ahahaa :D

   Sil
 2. Ya bide ben bu Loser'i okuldaki akıllı tahtadan açmak gibi bir hataya düştüm :P Anasayfam da şarkıyı o kadar övdüler ki okulda aklıma geldi bir de ben dinleyeyim diye -evde üşendim big bang'in sadece bazı şarkısını sevdiğim ve dinlediğim için - Tabi bi yerden sonra kapattım :P
  Korelileri severim de bu kadar gereksiz klip çekme merakı ve Amerika özentilikleri çok fazla :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Loser'da çok fazla cinsel içerik yok ama şiddet anlamında +19 içeriyor. TOP'un bölümleri aşırı şiddet içeriyor bence. Film olsa eyvallah ama klip için çok fazla. Elbette Amerika özentilikleri var; onların gölgesindeki bir millet sonuçta :) Okulda dinlenilmeyecek bir grup bence :) Her şarkıları için geçerli bu :D

   Sil
 3. kadınla olan yerden sonra kapattım zaten :P
  Sınıf bir grup -7 kişiler ama neyse :P- ergen olunca :P

  YanıtlaSil
 4. Unni senin Pledis ve yeni çıkış yapacak olan Seventeen hakkında yazı yazmanı bekliyorum. Düşüncelerini çok merak ediyorum geri döndüğünde lütfen uzun bir yazı yayınla bununla ilgili :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah yazacağım; ben de bekliyorum o grubu :)

   Sil
 5. Ben de pirinç keki ne alaka demiştim şarkının o kısmında hep yarılıyodum yaa
  Kesinlikle hak verdim bu yazıya cidden hani araştırmadan önce gayet eğleniyodum dinlerken
  Bir de şu beşte beş olayı beklenen bebekler olmalı neyse araştırmam geç oldu yorumum da geç oldu ve yine neyse yazı mükemmeldi \(°¤°)/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet cidden bir de çok eğlenceli yapmışlar o kısmı :D beştebeş beklenen bebek he; bu daha mantıklı :D Teşekkürler :)

   Sil
 6. Ben de pirinç keki ne alaka demiştim şarkının o kısmında hep yarılıyodum yaa
  Kesinlikle hak verdim bu yazıya cidden hani araştırmadan önce gayet eğleniyodum dinlerken
  Bir de şu beşte beş olayı beklenen bebekler olmalı neyse araştırmam geç oldu yorumum da geç oldu ve yine neyse yazı mükemmeldi \(°¤°)/

  YanıtlaSil
 7. Aslında klip BIGBANG grup üyelerinin hayatlarından da ipucu veriyor. Bu grup gece hayatlarıyla ünlü underground diye adlandırılan dünyanın insanları. Yaşı 13ü geçmeyen kore fanları bu insanların nasıl bir hayat yaşadıklarını görseler tiksinir ve hayal kırıklığına uğrarlardı. Çok güzel bi yazı olmuş. Küçücük çocukların baebae klibine vaaov çok iyi of çok güldüm çok tatlılar yorumları yazdıkça çıldırmamak elde değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? Yaşlar küçük ama gözler yetişkin içerikli şeylere bakıyor. BB gerçekten yetişkin bir grup; ergen değiller. Teşekkürler yorumun için :)

   Sil
 8. Ya ben bunu görünce iğrendim açıkcası. 15 yaşındayım o kadar da küçük değilim. Sezmiştim bir şeyler olduğunu klipte araştırdım da.
  Top'ın kısmında elinde şırıngayla ...işte sonra bebek detaya girmiyim . Yani acayip iğrendim oysa fanıydım :( Ya ne yapıcam şimdi ben :'((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh kuzu; sen maşalara değil; ateşi körükleyenlere kızmalısın. TOP; GD değil mesele; klibin bu şekilde düşünülmüş olması.. Sözler sadece araç.. ne yapıp yapmamak senin elinde.. Ben bir VIP olduğum halde yazdım bunları..Asıl olan görünsün istedim. :(

   Sil
 9. Bae Bae haqqında bənzər düşünən birini gördüm Şükür. insanlar bu mahnını da klipi də o qədər rahat qəbul etdi ki mən anlamadım. Sanki ox normal bir şeymiş kimi. Mən klipi də mahnını da tam izləyib dinləməmişdim. Sonradan son zamanlarda dinlədim klipsiz :D çox gözəl musiqisi var -_- T.O.P. dan o ən +19 yerini heç gözləməzdim/beklemezdim :/ Sırf Bigbang dır deyə negativ fikrini yazmaq olmaz deyə bir şey yoxdur ki. İnsta hesablarına bir şey yazmışdım bununla bağlı o ara ki, çox yorum yazan biri deyiləm sadəcə fanlardan dinləyənlərdən bunu bəyənməyənlər olduğun bilsinlər istədim. Çünki bənzər ahnı və klip istəmirəm. Amma hansısa başqa fan da mənə tag edib istəmirsən get yazmışdı. Gıcık olmuşdum. Sanki nə oldu bəyənmək fanlıqdı filan. bir ton cavab yazdım qıza amma sonra o cvb yazmadı :D (yazışma ingilisceydi) 1-2 günə 23 yaşı olacaq biri kimi bu klipi izləyəsəim gəlmədi mənim. Artlq başqalarını bilmirəm. çünki yaşı böyük olmaq hər şeyi izləmək deyil ki. Mahnılara söyüş və bənzər açıq sözlər qarışdıran açıq kliplərə görə amerikan mahnıları və kliplərində çoxdan soyumuşam zaten. :/ bu mövzuda toplanıb söz məndə :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlıyorum seni çünkü ben de bir VIP'im. Yani hayranız diye eleştiremeyecek miyiz? Sen denilenlere de aldırma;sohbetiniz ingilizceyse hayran yabancı vıp sanırım. Onların bunu anlamamsı normak :/ gerçekten bu şarkıyı 20 yaş üstü dinlemeli.

   Sil
 10. Hiç farketmemiştim. Şimdi analizinizi okuyunca tekrar izledimde, T.O.P ın kıza şırıngayla bişey fışkırtması falan midem kalktı gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben fazla da ayrıntıya girmedim, zaten bir küçük noktadan bahsedince herkes fark ediyor o kısmın iğrençliğini :/

   Sil
 11. Bence 25'i gençliğin enerjisi olarak söylemiş olabilirler ama bu beşte beş olayını anlayamadım pek

  YanıtlaSil
 12. Bence bu 25'i gençliğin enerjisi olarak söylemişlerdir ama beşte beş olayını pek anlamadım ben..

  YanıtlaSil

Nasılsın? Mutlu musun bari?