Son yazılar

20 Eylül 2014 Cumartesi

Bir Gerçek CNBLUE Masalı: Misyon*?

Yazmak istemiyorum aslında bu konuda.. Çünkü çokta üstüme vazife bir konu değil. Ayrıca normal karşılıyorum ama destekliyor muyum? Hayır tabii ki.

Güney Kore’de Misyonerlik


Misyonerlik ne demek; herhangi bir dini öğretiyi yabancı ülkelerde yaymakla yükümlü din görevlilerini tanımlamada kullanılır. Daha geniş anlamıyla ise başkalarını belirli bir öğretiye, özellikle dini bir öğretiye ikna etmeye çalışan, onları bu öğretiye çekme amacını üstlenen kişileri tanımlamada kullanılır.

Terim yaygın olarak Hristiyanlığı yaymayı amaç edinen görevliler için kullanılır, ancak herhangi dini öğretiyi yaymaya çalışanlar için de kullanılabilir.

kaynağım vikipedidir.Kaynak vere vere gideceğim; çünkü bu işin suyu çıktı..Keşke resmi Türk CN_Fanclup olsa, en azından yetkililere ulaşıp bize doğru bilgiler verebilirlerdi. Ama Resmi site ya da sayfa yok malesef. Türk Resmi CNBLUE fanclup istiyorum :( Sadece Korece paylaşım yapanlar var :/

Bir sayfa, kocaman başlıklarla CNBLUE'nun misyoner okulu olduğunu iddia ediyor. İddia diyorum, çünkü bir başka sitenin emeğine çevirisine tabii olup, haber yapmışlar. Haberin içeriğinde misyonerlik adına konuştuklarını iddia ettikleri kişi de; başgan, CNBLUE değil.Başgan'da koyu hristiyandır. Misyoner midir bilmiyorum, Öyleyse de, CNBLUE'da misyonerdir diyemeyiz.

[Bir şey daha söylemem gerekiyor; Sayfa için haber yapılırken; özellikle başkalarının çevirilerine göre hareket edilmez; yabancı kaynaktan almalısınız bence. Kardeş sayfamıza sormuştuk, çevirilerini.. orada CNBlue'nun misyonerlik faaliyetleri içinde olduğuna dair bir çeviri yok.Hem bir başka sitenin çevirisi üzerinden haber yapıp, linkle alınız demek, çok abes bir durumdur.Zira karşı tarafında bir çeviri emeği var. Onlarda yabancı kaynaktan çeviriyorlar sonuçta.Ayrıca Adminlik yapıyorsak işi kuralına göre yapmak gerekir, bir yerden çeviri alıyorsak muhakkak yapan kişi veya grubu yazmanız gerekir.Bu sadece sayfa kuralı değildir, insan olma etiğidir ayrıca.]

Çeviri, daha doğrusu her çevirmen aynı yazıyı, birebir aynı çevirmez. Örnek verirsem, benimle, diğer admin arkadaşlarımın çevirisi yorumu aynı olmaz, o yüzden mutlaka, kaynak verilmeli.

Pekala asıl sorun şu; CNBLUE misyoner mi? Haberi yapan arkadaşlar; acaba grubun dini inançlarını araştırdı mı? Daha açarsam konuyu; Yong kesin hristiyan görünüyor. Çünkü görsel olarak bu düşünceyi destekler nitelikte takı, giysi vs kullanıyor. Ayrıca yabancı kaynakların çoğu hristiyan demiş..Peki takı takması onu hristiyan mı yapar?

buyrun:http://www.jpopasia.com/celebrity/jungyonghwa/

Başka bir kaynakta şöyle bir kanıt vermiş elimize;

"Yonghwa: Yaz tatilinde,Haundae sahilinde arkadaşlarımla eğlenirdim. Suda oynardık.Beomeo tapınağında sık sık arkadaşlarımla olurdum. Benim dinim olmamasına rağmen, evimin yakınında bir dağdaydı. Arkadaşlarımla dağa tırmanırken eğlenirdik. "

Kaynak:http://cnbjonghyun.tumblr.com/post/60793131662/trans-the-fnc-03-cnblues-summer-actual-situation

Demiş; ne anladık; bu çocuk budist değil. Tapınağa gitmiş ama benim dinim değil diyor.

Büyükannesi konuşurken, kendinin budist olduğunu söylüyor, Yonghwa ve ailesi kaynaklı şimdi hristiyanım diye ekleme yapıyor.

http://klaritia.wordpress.com/2011/05/11/dalgona-relatives-and-friends-talk-about-yonghwa-the-busan-boy/Bunları da açıklıyorum ama Kore'de misyonerlik yok demiyorum; var. Öylesine orjinalliklerini yitirdi  ki o toplum; misyonerlik gibi olayların içine girmesi muhtemel dahilindeydi. Birçoğunuz forumlara üyeyseniz, üye itirafları vardır, işte korelilerle tanıştım ama işte bana Hz. İsa'yı anlattılar, ilahi okuyup ağladılar vs anıları okursunuz.
Misyoner olarak çalışan bir çok Asyalı var. Ve bu dizi ve müzik furyasını bunun için kullanıyorlar. İnternette bir site vardı, benim eski sayfama bir kız atmıştı ama sayfam adı üstünde eski gidip mesajları kontrol edemiyorum, Sitede, dinini değiştir sana koreli oppa bulalım olarak gezen çok cici ablalar var. Sanat camiasından; Yoon Eun Hye mesela çok severim, bir aralar Afrika için yardım faaliyetlerinde buluyorlardı, hatta resmi youtube hesabında videoları var; bakabilirsiniz. Misyoner olarak çalışanlardan biridir. Hatta Madagaskar'a gittiğini ve misyoner olarak çalıştığını kendi söylemiştir. Ama açıklar bunu; yardım olayını esirgemeden yapıyor bunu.

YEH açıklamarım için: http://www.allkpop.com/article/2012/06/actress-yoon-eun-hye-returns-to-korea-after-volunteering-in-madagascar

İçinizden bu kız 2012'nin haberini nereden buldu diyorsunuz di mi? Sadece hafızam da kalmış öyle :)
 Siwon mesela Ufo yazışmalarında hayranlarına verdiği tavsiyeler, twitter'da incil'den kısımlar verilmesi vs.. ama zararı var mı? Aklı selim bir insan hayranı olduğu kişi için dinini değiştirmez. ;)

Siwon için kaynağım zaten twitter'ı gidip eski tweetlerine bir bak, tamamdır. Zaten kendi grubunda bile aynı görevi üstlenmiş adam, kızanlar oluyordur bana şuan. Ama bazen gerçekler, gözlerimizi kapasakta kaybolmayacak kadar büyüktür.Peki diğer üyeler? ?


Minhyuk'tan başlayalım:

Minhyuk da hristiyan içerikli objeler kullananlardan biri ama genelde bunu çekimlerde falan yapıyor.Günlük hayatında hiç görmedim bulan olursa yorum bırakabilir :) Maalesef dini hakkında hiç bilgi yok. Sırf çekimde haç kullandı diye "Ouvv hyukkiee'de hristiyanmış" diyemeyiz.Bir ara idollerin dinleri hakkında bir liste vardı, orada biizm oğlanlarda vardı fakat listeden yanlış olduğunu düşündükleri için onları çıkardılar. Düşünün yabancılar bile emin değillerken, neden hristiyan sözcüsü gibi davranıyorsunuz çocuklara..!

Gittim listeyi de buldum; çorabımı kaybetsem bulamam:


http://www.gurupop.com/fanclubs/cnblue/6561-Your-favorite-Kpop-Star-s-ReligionAynı şey Lee Jung shin, yani uzun oğlan için de geçerli. Dini hakkında pek  bilgimiz yok, Bir ara bu konuyu mu konuşuyorduk purpledream'le tam hatırlamıyorum; Shin'in ailesinin evini görünce budist mi acaba? diye kendi kendine sorgulamıştı pörpik.Sormak aklıma gelmedi neden öyle düşündün diye? Burdan en mor en pis pörp'e sesleniyoruz neden öyle düşün bakim?

Lee Jong Hyun ise onun dini hakkında da pek bilgi yok.O da günlük hayatta haç işaretini pek kullanmıyor ama geçenlerde siyah ve yine kolsuz bir tişörtüyle olan resmini görmüştüm, onda haç işareti vardı. ama bu demek değil ki, bu oğlan hristiyan. Bizim ülkemizde bile ne yazık ki  haç işaretini kuulluk sayıp takan gençlik varken, onlarında böyle bir amaç uğruna takmasını normal karşılarım.

Jong oğlanın o tişörtünü bulursanız bana da söyleyin, yazıma dahil edeyim ^^

Yalnız çok iğrenç bir espri yapmazsam yazının başkası tarafından yazıldığı düşünülür :D "Jongie bence ateist, burning ateş ateist :P " öldürün beni, :D

Daha grubun dini inançları belli değil, adamları misyonerlikle suçladınız, daha adamlar istedikleri hedefe ulaşma derdindeler, asıl billboard sıralasında birinci olmak gibi..İllucu olmakla suçladınız. Belki ağır bu söylediklerim ama birkaç beğeni uğruna uydurmasyon haberler yapılıyor. Düşünsenize Kpopla ilgisi olan beni "hyunbinaşkı" olarak biliyor. Size Yong bana camdan el salladı desem bir kısım inanır, bir kısım fotoğraf yani kaynak ister. İster ama emindir de kaynaksız işe girmem. Gözlüğümü takar kaynağımı yaparım ahaha daha fazla ciddi olamadım özür dilerim :D Velhasıl kaynaksız kimseye inanmayın.Kuzular, bu oğlanlar oraya aç susuz  hatta eğitimsiz kalan çocuklar adına bir farkındalık oluşturmak için okul yaptırdılar, Bir kez bile Burkina Faso'ya gitmemiş CNBLUE'yu böyle itham etmek çok acımasızca.. doğru okudunuz, Oraya hiç gitmediler, yani teorik olarak misyoner görevi yapmaları çok olanaksız.

Yoon Eun Hye içinde geçerli, misyoner de olsa, o kadın bir şekilde, oradaki aç susuz çocukları gülümsetti. Bazen düşünüyorum da bizim dinimiz bu kadar güzelken biz neden pasif kalıyoruz bu tür şeylerde. Bizde dinde zorlama yoktur. Yardım ederiz ama farklı dindeki kişiyi insan olarak görürüz. Tabii yine arada var bu şekilde düşünmeyen ama ne derler bilirsiniz, istisnalar, kaideyi bozmaz. Esen kalın efenim bu yazıcığımda bol bol sıktım, yanlış, abuk sabuk cümleler kurdum affediniz ^^

Okuduğunuz için teşekkürler ^_^

12 yorum:

 1. Öncelikle teşekkür ederim derya
  her zaman bizi aydınlatıcı bir konu buluyorsun
  üstüme vazifemi demişsin ama bence bir fanın görevlerinden birisi de sevdiği grubu etrafına en doğru şekilde yansıtıp anlatmaktır diye düşünüyorum ben
  çünkü sen nasıl bilirsen yanındaki ve seni izleyip gören herkes onları öyle tanır
  yani onları tanıtmak bir çeşit biz fanların görevi
  o yüzden açıklaman yerli yerinde olmuş
  daha fazla bilgi sahibi olmak o grubu daha yakından tanımak onları takip ederken
  bize güç verir
  Ortalıkta bu kadar belirsizlik varken nasıl bu tarz sonuçlar çıkartıyorlar anlamış değilim
  vede öyle olsalar bile önemli olan insanın kendisidir bence
  yani ben dinimin gereksinimlerini biliyorsam bu tarz şeyler beni etkilemez zaten
  onların da o tarz hareketlerinden etkilenmemek lazım
  çünkü onlar o dine inanıyordur ben de kendi dinime
  ama bu onların müziği ile eğlenip coşma ma engel değildir diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağzına sağlık, ama çoğunluk hristiyan olmasından etkileniyor, sanıyorlar ki; koreliler biizmle aynı kültürü, aynı dini paylaşıyor. Değiller ama İnsan olmaları çok önemli, Biz güzel olanı severiz, ama nesnel değildir bahsettiğim güzellik, din ayrımı yapmayız, keşke herkes bilse.

   Sil
 2. Ben bunu herzaman cok komik bulmusumdur:) insanlarin dini inanclari yasayislari onlari alakadar eder ve bunu yargilamak kimsenin haddi degildir. Hele de oturdugu yerden klavye delikanliligi yapanlarin hic degil! Bu insanlar islamiyet adina kilini kipirdatmamisken misyonerlik tapan adamlara cemkirme hakkini kendilerinde bulur lafa sira gelince Elhamdurillah muslumaniz! Oldu canim cok optum :) ha baska bir konu var ki o hepten muge anlilik :) kendi hayran olduklari grup yada kisiler islamiyetli ilgili bize gore yanlis bisey yaptiklarin da " ayy oyle degil ama art niyetleri yoktu oyle demek istemediler ay yok soyle oldu boyle oldu " seklin de beyanat verirlerken baska biri benzer bisey yaptigin da imkan olsa taslayarak òldurecek kivam da davranirlar. Bu onlarin ne kadar samimiyetsiz ve ne kadar aptal olduklarinin bir ispatidir. Kimse jusura bakmasin ven insanlari dinine diline yada irkina bakarak yargilamam benim icin onemli olan onlarin iyi insan mi kotu insan mi oldugudur. Ozetlersek ben cnbluenin misyonerlik yapip yapmadigiyla ilgilenmiyorum ilgilwndigim kisim cogu kisinin adini dahi duymadigi bir yerde muhtac cocuklara yardim ediyor olusudur.. su da var ki keske onlara yardim eden muslumanlar olsaydi ve dinimizin guzellikleriyle tanismalarina vesile olsalardi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen keşke yardım edenler müslüman olsaydı. Ama önemli olanda yardımdı :)

   Sil
 3. Yazınızı okudum, kaleminize sağlık ancak sormak istediğim sorudan önce birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi Güney Kore'de de müzik sektörünün büyük bir kısmı masonların elinde. İllimunati ve kullandığı araçları az biraz araştırdıysanız, kliplerdeki masonik öğelere bakarak bunu çok rahat söyleyebilirsiniz. Çok eskiye gitmenize gerek yok CL'nin solosunda müziğin arka fonuna eklenen Kur'an ayetleri neyi amaçlıyordu acaba? Ya da Red Velvet'in happiness klibinden çıkarılan 11 Eylül saldırılarına gönderme yapan kareler ve Hiroşima'ya atılan atom bombası haberi? Popüler grupların kliplerinin hepsinde var bu masonik simgeler göndermeler. Ben de Kore dizileri izleyen ve müziklerini dinleyen biriyim. Ancak k-pop dinlemiyorum zira birkaç klip izledikten çoğu grubun masonlara hizmet ettiğini anladım. Ancak koyu bir CN Blue hayranıydım ta ki Can't Stop klibini izleyene kadar. O klip de maalesef masonik öğeler, imgeler ve göndermeler içeriyor. Size fikir vermesi için birkaç örnek vereceğim. İki sütun Süleyman mabedine göndermedir ve boyutlar arası geçişi simgeliyor. Yine damalı zeminde boyutlar arası geçişte kullandıkları alan. Klipte de Yong Hwa en sonunda mekan değiştiriyor. Sürekli vurgulanan tek göze değinmek bile istemiyorum. Bu klipten sonra açıkçası çok üzüldüm. Bilen bilir CN Blue Kore'de değil Japonya'da çıkış yapmış ama popülerliği hemen elde edememiştir. Kore'de ise ben hiçbir zaman bir Big Bang ya da Super Junior kadar adlarından söz ettirdiklerini hatırlamıyorum ta ki Can't Stop albümüne kadar. Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? İlginiz için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer yazımda bahsettiğim kısmı pek yakalayamamışsın sanırım, ben diyorum ki illu yoksa bile düşüncelerde var ettiniz.. O ya da bu ya da onlar kliplerinde kullanıyorlar, dikkat çekiyorlar. Hiçbir grubu korumuyorum, ama CN'in klibini oturup CN çekmedi. Yani içerikten sorumla olan klip ve sanat yönetmenidir. Bak CL'in klibini bile izleymişsin, nerede ne olduğunu biliyrsun, bu sadece bir tıkla bilinecek bir şey değil, Demek ki klibi birçok defa izlemek durumunda kaldın. Yani görüntüleme sayısna yardımcı oldun.. diğer bir deyişle, onun popüleritesine artırmasına neden oldun.. İllu yoksa bile şuan varmışcasına kullanılıyor. Umarım anlatabildim,. Ve asıl ben teşekkür ederim Okuyup yorumlaman büyük incelik ^_^

   Sil
 4. çox bəyəndim yazını. Düzünü desəm müsəlmanın misyonerlər sayəsində xristian olması qədər qəribə bir şey varmı? Çünki bizim din xristiyanlığın da Allah tərəfindən göndərildiyini qəbul edir. son olaraq göndərilən din İslam dır. nəticə olaraq müsəlmanın sonradan xristian olmasında məntiq görmürəm. sərt olsun istəmərəm amma müsəlmanlıqdan xristianlığa keçən adam dinini yenə dəyişərmi deyə düşünərəm. Sadəcə din insanın öz seçimidir əlbəttə!. Sırf sevdiyim grupa görə dinimi dəyişmək isə heç qəbul olunası deyil. ümumilikdə oppaların unnilərin bu dərəcə fanı olmaq düzgün deyil. Onları ideallaşdırmayaq. bizim kimi insanlardılar. Sadəcə asiada dünyaya gəliblər. yazında ən çox sevdiyim faktlarla yazmağın oldu. ;) (yorumum sert olmadı ümidvaram^_^, sülh tərəfdarıyam, hər kəsin dini seçimi özündən asılıdır. ) Enes Kaya nın bir videosunda Enes Kaya koreyada gənclərin çoxunun dini seçimi olmadığını demişdi. Məncə haqlıdır. Kpop dakı gənclərdə də bu qədər məlumatsızlığın səbəbi bu ola bilər. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, Negüzel dedin,Son din islam, müslümanların hristiyanlığı seçmesi elbette garip bir durum. Ayrıca yorumun sert değil, gayet yerinde bir yorum. ^^ Din seçimi bireye ait özeldir.

   Sil
 5. Müslüman fanlar olarak sevgimizden onlarında müslüman olması için (özellikle de pilatinle) çok dua ediyoruz.. Ama ne yapalım müslüman değiller..

  Kendi tercihleri.

  Dediğin gibi korelilerde çok misyonerlik var ve bu genç hayranlar 'aa koreliiii' diye gidiyor peşlerinden ne yazıkki (Büyüklerde yapıyor ama onların belirli bir farkındalığı vardır)

  Dini inançları bizi ilgilendirmez, ve dinlerini yaymayı istemeleri iyi güzel ama bazıları gerçekten kendinden iğrendiriyor.. Özellikle geçen okuduğum bir olaydan sonra söylüyorum bunu.

  CN misyoner midir hıristiyan mı mecusi mi bilmem. En başta insan oldukları sürece.. Kimin sonradan dini bulacağı bilinmez.. (hala hayal görüyor)

  Başta misyonerlikten bahsederken 'bir bunlar gibi olamadık' demedim değil.. Yok arkadaş.. Elin gavuru gitsin dinini güzelce öğrenip yaşasın birde yetmiyormuş gibi yaysın.. bizimkiler de müslümanız biiiz diye gezsin daha bir sure bilmeden :P

  Herkesin dini kendine laf söylediğim yok ta imrendim azıcık (İmza: şu yorumda belli etmese de başkalarının dini inancına fazlasıyla saygılı bir insan)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahah :D Aynen kendi tercihleri, kimsenin ne kadar müslüman olduğu yorum yapılamayacak, tartışalamayacak bir konu.. sonuçta bazı kişilerin müslümanlığı dua sure sayısına göre değil, insanlığıyla şekilleniyor. Burada görev bizlere düşüyor. Sınır çizip öyle seveceğiz, aşırılık her zaman yanlışı doğurur. :) Teşekkürler yorumun için ^_^

   Sil
 6. misyoner olsalar güzel bu kötü degil ki.zaten kore de islam pek yagın degil. Allah inancı olup bu ugurda çalışsa güzel olurdu..uzun uzun acıklarım ama bu saatte cok usendım lakin misyonerlikle illüminati ne alaka .illü bir tarikat ve cok farklı seylere hzimet eden kendiilerini bilerek gösteren bilime insanlıga hızmet ediyoruz diyip bask seyler yapan tehlikeli bir tarikat. ve kpop dünyası illüminati m ile cok iç içe hemen hemen her idol de bunun içindedir diye düşünüyorum ama cogu neye hizmet ettiğini bilmez...vs

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bak dediğin gibi çoğu neye hizmet ettiğini bile bilmez; bilmiyr :) Teşekürler yorumun için.

   Sil

Nasılsın? Mutlu musun bari?