Son yazılar

24 Ocak 2015 Cumartesi

Kore Dizilerindeki En'lerim: En iyisi bu mu? Emin misin?

100'ü aşkın Kore dizisi, anime, yabancı dizi/ film izlemişim; ama hiç kendime bir enlerim listesi yapmamamışım. Pişmanım :D Bu açığı kapatmak adına, eğlence amaçlı, tarafsız (!) bir liste yapacağım :) Tarafsız kelimesi saçma; ama eleştirel gözle de oluşturuyorum.

İlk enlerimde; Kore tarihi dizilerindeki EN YAKIŞIKLI KRAL...

Başka zaman biri sorsa;The Moon Embracing the Sun'daki Kim Soo Hyun'u yazardım. Ama Koreli veletler öyle şeker ki; Empress Ki'deki Peha'yı canlandıran; Ji Chang Wook; adam resmen afetti. Açıkçası; diziyi seçersek "Güneşi Kucaklayan Ayı" seçerim..Empress Ki'de çok fazla kurgu hatası vardı.. ama oyunculuk bakımından; Kim Soo hyun'dan; Chang Wook daha şanslıydı. CW'nin yanında "Ha Ji won"vardı; asi bakışlı kadın. Han Ga-in'i çok sevmeme rağmen Kim Soo Hyun'dan yani çaylaktan daha iyi rol yapamadı o dizide.Hatta "Güneşi Kucaklayan Ayı" izleyenler hatırlar; bir espri dönerdi; sunbaesinden daha iyi rol yapan çaylak diye.O yüzden; Soo Hyun'cum; partner şansızlığından; Ji Chang Wook'i "En Yakışıklı Kral" seçiyorum :P

Listemdeki; "EN TATLI-ŞİRİN KADIN KARAKTER" Kadın ve Erkek Oyunculardan;

Her türlü dizisini itinayla izlediğim; o şekere batırılmış; kızçe; "Shin Min Ah"


My girlfriend is gumiho'nun Mihoo'su :) 

Aslında; 2 sene öce bir hayaleti de canlandırmıştı. Arang olmuştu birden. Oradaki hali de çok şekerdi bence. Kadın mıknatıs gibi fantastik ögeler içeren dizilerde hep. Rain'le "A Love to Kill" de onu izlediğimde; çok şaşırmıştım..sürekli salya sümük ağlıyorlardı. :7:"EN TATLI-ŞİRİN ERKEK KARAKTER"

Tabisi; pofuduğum "Lee Seung Gi"


Dae Woong Karakteri ile beni kendine zımbalamıştır. Gu Family Book'taki oyunculuğuna ise şapkanızı çıkarmazsanız; o şapkayı kafanıza dikerim. Asla çıkaramazsınız :)Gerçi sonraları; çocuğum karizmaya bağladı; son dizisinde; "You're All Surrounded" ta aşırı kuuldu yavrum.. Güldüğü an; alın beni gömün o kuyulara.. :D oh..


Gerçi tüm dizileri güzel oğlanın..tavsiye ederim.

Dizilerdeki; "EN KARİZMA HATUN & ERKEK"

Başta ismini verdim ama; "Hajiwon'dan başkası olamaz."

Hyun bin'siz gif aradım yoktu; tüh :D
Secret Garden'da dublörü canlandırması; benim için efsanedir. Gerçi orada başka bir efsaneye abayı yaktım ama :P neyse o konuyu burada açıp başkalarına meze etmeyeceğim. O derece kıskanç oldum.

Empress Ki'deki rolü de efsane bence.. gel gör ki; dizi de çok mantık hatası var.. gerçi Koreliler fazlaca ırkçı olduklarından o diziyi benimsemişlerdi. Aşırı tarihi çarpıtmışlardı.


O Mantık hatalarına; bu hatun için gözünüzü kapatabiliyorsunuz. Oyunculuğu bir dilim ballı ekmek..o bakışları öfkeli, intikam dolu vs.. ilginizi çekiyor. Bir de fazla ezik rol oynamıyor hatun ya.

Misal filmini izliyorsun; kadın ok atıp, erkeklere tekmeyi basıyor. Gel de sevme.. zevk alıyor insan :P

Okuyan erkek varsa; mianhada.. Feminist rolleri hoşuma gidiyor be.

Herkese göre bir "EN KARİZMA ERKEK" vardır ama; TvN'de yayınlanan "Who Are You?" dizisindeki hayalet namja'ya öldük bittik biz her seferinde. Adı; Kim Jae Wook. Daha önce; başka bir dizide GÖRÜP; bu ne biçim adam ya, diye söylediğim adamdır kendisi... Hani diğer dizilerde yok mu? Var elbette; Missing You'da Harry'i canlandıran yeni yetme velet'te çok karizmaydı..Yoo seung ho'ydu sanırım.. So Ji sub'a benzerliği de yanına bir promosyonu resmen.Three Days'te de; Yoochun'u izle, adam uzun ceket giydikçe; ben fenalaşıyordum...Sonracığıma; Man From The Stars'dan uzaylımız var...sık bayılmasaydı belki o en olabilirdi..Kim Soo Hyun'un reel hali dizilerdekilerden çok farklı. Şapşal halleri aklıma geldikçe, dizileri es geçip reele yöneliyorum her seferinde. 


Çok fazla karizmatik karakterler var.. Bir en dediğimde; niyeyse ilk aklıma hayalet namja geliyor. Belki de; bu adamın evrime kafa atışını çok seviyorum. Bir TIK TIK yapın ne dediğimi anlayacaksınız. Baktıktan sonra estetik demeyin döverim.. olgunlaşmış adam sadece :D


"EN GICIK KARAKTERLER "

Erkeklerde; "PARADISE RANCH" adlı diziden; Dong Joo karakterine aşırı gıcıktım. sonra fark ettim; o başrol Chang Min'miş; TVXQ'dan. Hala o çocuğa karşı bir antipatim var; kendimi silkeleyip; deryaaa bu karakter gerçek değil diyorum ama nafile.

Çok şeker aslında ama neyse ya :D 

Kadın karakterlerden ise; Playful Kiss'ten Oh hani karakteri...


Gurursuz; hayatta amacı olmayan, sadece erkekleri düşünen kızlardan nefret ediyorum açıkçası..Jung so Min'de güzel canlandırmıştı bu kızı. Bu yüzden nefret edilesi bir karakter.

"EN KOMİK SAÇA SAHİP KARAKTER"

Bayan oyunculardan; prenses diye sevdiğim; o çok beğendiğim kız; Yoon eun Hye'ın "Future Choice'aki saçları berbat ve komikti...kızı ajumma stiline sokmuşlardı.Bayağı bekledik; saç stili değişecek diye... neyse dizinin sonu da saçı da berbattı işte :7:

Erkeklerden ise; Lee Tae sung; Playful Kiss'teki  rolüyle..


Açıkçası başrolden bile daha yakışıklı olan bu adamı; çirkin hale getirebiliriz diye uğraşmışlar; sadece komik olmuş :D Lee Tae sung saranghaeee :D

"EN SAÇMA DİZİ"

"Fake Family Service" adlı diziyi önermiyorum. Kimse izlemesin boşuna diye de altyazımı geçerim.

Fotoğraf bile israf etmeyeceğim.

"EN EGOİST KARAKTER"

Yong Joon-Hyung'un ilk oyunculuk denemesi; Monstar'dan karakteri; "Yoon Sul-Chan" karakteri.."Starım ben star... ilk önce ben giderim." sözlerinin sahibi :D


Eyvallah rapin de güzel ama dizi yap oğlum.. izleyelim.. :D aişşşh :D

En egoist bayan karakter;

Man from the Stars'dan Jun ji hyun'un o ünlü karakteri; Cheon song yi. :)


O aktrist havaları öldürüp bitirdi beni.. :D Egosu o kadar tavandı ki. 


Hasta olduğunda bile makyajsız gidemedi hastaneye... :D


EN ÇATLAK KARAKTER

Yine; cheon song yi :D


EN GÜZEL AĞLAYAN ERKEK KARAKTER..

Hiç kaçarı yok iki kişi seçeceğim..

Bir; Kim Soo hyun; Do Min Joon karakteri ile..


Gözyaşlarını sileyim diye ekrana peçete uzattığım isim... :(

Ve ikincisi isim; Jung Il Woo.


49 Days'te böğrümü deldin, adam..

Bayan oyuncularda ise en iyi ağlayan; Yoon Eun Hye'dır.


Missing You'daki performansı süperdi.. gerçi; Goong'taki ağlama sahneleri de çok hoştu.


Ya da Lie To me 'deki..

EN BOŞ-MANASIZ DİZİ

The Heirs...


Bol bol ünlü oyuncusu vardı ama kurgu mantık çerçevesi dışında ilerleyen bir diziydi.. Resmen ünlüleri için izlenenen bir yapım oldu...ayrıca küçük yaştaki kardeşlerim; bazen "abla bana heirs gibi bir dizi önerir misin? " dediğinde...Böyle boş, aptalca diziler nadir..nasıl aklıma gelsin ki dememek için.. kendimi zor tutuyorum...


Bu dizi senin için kara bir leke; Min ho şiiii... -_-

Gel beraber kaçak masallara... :P Minozlar geri durun vallahi psikopata bağlarım he :D 

"EN AŞIK ÇİFT"

Queen Inhyun's Man'deki; şirin çiftimiz...Yoo In-na & Ji Hyun-woo

Kız kendine saf saf deyip; şapır şupur oğlanı öperken, olum bunlar cidden yakışıyorlar.. deyip araştırdığımda; oğlanın gerçek hayatta aşkını ilan ettiğini öğrenmiştim. Çok sevinmiştim..Maalesef geçen yıl ayrıldılar.. askere gidince..ahh ahh 

"EN BOL YEMEKLİ DİZİ "

Bu dizilerde yemek yemelerini itici buluyorum. Hatta ağız şapırtılarını ve kaşık seslerini duymak beni sinirlendiriyor... evet psikopatça ama beni rahatsız ediyor.. nedendir bilmem ama milletçek yemeğe çok düşkünler. Ya da bazen şey diye düşünürüm; zamanında çok yoksulluk, açlık, kuraklık çektiklerinden sanırım yemeğe düşkünlükleri fazla..Şimdiden depo ediyorlar zağar :P

Neyse efenim sinir bozucu ama sevenlerde var;

Jung Il Woo'nun dizisi; bol yemekli daha doğrusu bol ramenli.

Flower Boy Ramyun Shop


Ve bir yimeğli dizi daha:

Panda And Hedgehog:

Suju'dan yağşuklu Milli Korelimiz Donghae'de başrollerden biri.

Çok sevmiştim bu diziyi de; o tatlı havasını da :)


Ay yeter bu kadar içim şişti diyorsanız; Bu vıcık vıcık aşklı hallerden sıkıldık diyorsanız;

"EN İLGİNÇ DİZİ"

Dating Agency: Cyrano / Flower Boy Dating Agency


Romantizm'i öyle aşağılıyorlardı ki; feci hoşuma gitmişti... kadınların ayaklarını yerden kesen durumları hafifçe ti'ye alışları bile şekerdi.

SNSD'den tek sevdiğim kız; soo young oynayınca; daha bir zevkli hale gelmişti..


EN KÖTÜ KARAKTER

Gu Family Book'taki Jo Gwan-Woong karakteri..

Allah beter etsin onu...Aklı fikri genç güzel kadınlarda... iğrenç herif :D

Bayan oyunculardan ise;

Secret Garden'daki kaynanam... o.O Allah başa vermesin onu... 


 meymenetsiz kadın -_-

Dae sen daha datlusun :DŞimdi de benim içim şişti... :D Artık bu postu burada sonlandırıyorum.

Sonlandıramadı.. Yıl 2018 :D Devam ediyor ^^

EN ÇİKOLATA KASLI KARAKTER...

Elbette, kasları eriyecek diye korkan Please, Comeback Mister dizisinden Rain :D


EN İLGİNÇ DİZİ...Sanırım.. W: Two Worlds

Lee Jongsuk'un farklı yönlerini görebilmek adına bu dizi herkese önerilir. Hadi oğlanı, kızı tanımıyorsunuz diyelim, sırf senaryosu için izlenebilir bir dizi :) 

                                            

Webtoon dünyası ile gerçek dünya arasına sıkışmış iki insan....İkisininde bir diğerinde bir kimliği yok...

EN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN DİZİ...

Producers...

Kadroya bir baksanız ağlarsınız...

Cha Tae-Hyun, Gong Hyo-Jin, Kim Soo-Hyun, IU ve dahası....yani gelin iki tavla oynayak deseniz bir araya gelmezler. Sen bu güzellikleri kullanama, bir sürü gereksiz sahneyi sok araya...gereksiz ilginçlikler vs...Diziyi affedersiniz bok ettiler. Tişikkirler Sipirmen.

EN FANTASTİK DİZİ...

Elbette GOBLİN: 


Hep derim görsellik fantastik açıdan goblin tam bir şaheser. Daha önce yazmıştım ama konusu zayıf. Aslında mükemmeleşebilecek bir konusu varken bunu kullanamayan bir senarist gördük.. Doğrusu senaryosu film olmalıyken dizi olmuş ;)


Oyunculukları sormak isterseniz, ballı tereyağlı ekmek var ya işte tam olarak oyunculuklar o. Sevilesi her anı kaydedilesi bir dizi örüntüsü şöleni.

EN İNTİKAMCI YAKIŞIKLI...

Goes to....

Nice Guy'dan Kang Maru'ya gidiyor *_*


Sen başrol kızı öp, öperkende kinci kaynanalar gibi yan yan bak... Oyunculuk falan müthişti ama... o öpücük sahnelerinde ben çok geriliyordum.. Adam öpüyordu ama anlıyordun "yakacemmm hepinizi muahahha" bakışını... ama ama öpüyordun ya la diyemiyorsun ha :) Demeye ne hacet beyim... sen öp...Tövbe ya :D Neler oluyor :) 

Bakın bu da var! :D İntikam için...Deyip bu anam için, bu kız kardeşim için, bu emmioğlu için diye diye diye..Böyle oldu Marum :( adfg

Neyse çok coştum :D 

Okuduğunuz için Teşekkürler ^_^ 

Daha yazmadığım zilyon tane karakter var ama düşünün; Hyun Bin'e asılan olur diye onu bilem yazmadım :7:

Görüşmek Üzere :)

5 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş :D Hislerime tercüman olmuşsunuz :D Playfull kiss ve heirs konusunda özellikle :D Secret Gardendaki kaynana ile Emergency Couple daki kaynananın karakter ve oyuncu olarak copy paste olması durumu var bir de ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben onu tamamen unutmuşum bak o.O :) cidden aynı kişilerdi di mi? Kadın kaynana olmak için doğmuş resmen :D

   Sil
 2. Heirs konusunda çok haklısın ya tem bir fiyaskoydu. cheon song yi ve Yoon Sul Chan cidden egoistlerdi ama eğlenceli karakterlerdi. En bol yemekli dizilerde ise izledin mi bilmem ama bence Lets Eat vardı. İnsan izledikçe acıkıyordu. Keyifli bir yazı olmuş, okurken cidden eğlendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lets Eat'i izlemedim abakarım :) Teşekkürler yorumun için :)

   Sil

Nasılsın? Mutlu musun bari?