Son yazılar

22 Temmuz 2015 Çarşamba

Primadonna- Boice Gerginliğinin Arkasındaki Gerçekler: Part 1


Uzun zamandır face'de adminlik yapıyorum; Bunca zamandır zilyon tane olay gördüm tattım; ama bu pri- boice arasındaki gerginlik gibisini de görmedim. Gerginlik diyorum ama bu olay komiktir bazılarının ekmeğine yağ sürme davası aslında.

Peki gerginliği ilk ateşleyen konu neydi? Hatırlıyor musunuz? Ben size şöyle özetlim: Instiz'de bir Primadonna; CN Blue-FT Island arasında; FNC'nin bir kayırma politikası içinde olduğunu yazmıştı. Açıkça CNBlue'yu suçlamıştı. Bu haber Yeppudaa.com'da primadonnalar tarafından da çevrildi. ve Netizenbuzz'da çevirdi. Çünkü aşırı pri isteği karşısında çevrilmiş bir post. >_<  O sayfanın tarafsız olduğuna inanıyorum.Ama şu da bir gerçek yabancısı Türk'ü fark etmiyor bazı fandomlar cidden fesat dolu oluyor. Netizenbuzun çevirmesini istemeleri bile FTIsland'ı kurban gibi göstermek istemeleriydi.Bunu örnekleriyle de açıklayacağım.

Okumak isterseniz: Netizenbuzz Turkey'de var zaten.

İngilizce kaynağı ise bu: http://netizenbuzz.blogspot.com.tr/2013/04/instiz-primadonnas-call-out-fncs-bias.html
Yok böyle iğrençlik; işte çapı bu kadar bazılarının. İğrençsiniz. Kardeş değil; şirket arkadaşı düşüncesine bile muhalafetsiniz.


İlk etmende diyor ki; promosyon yapar yapmaz FT Island'ı Japonya'ya yolluyor. FNC'nin geçim kaynağı yurt dışı geliri zaten. Kore'de aşırı kazanma gibi bir durumları yok. O yüzden Japonya'ya gittiklerinde üyelerde kazanıyorlar. Konserden kazanılan para; başka hiçbir şeye benzemez. Keza bu CNBlue içinde geçerli.

En çok güldüğüm şey; CNBlue'nun çıkışının FT Island sayesinde olduğu savı. Şirketi kalkındıran FT Island evet; elbette onların sağladığı birtakım olanakları kullanacaklar. Tıpkı; Woollim'de Infinite sayesinde çıkış yapma şansı bulan Lovelyz Kızları gibi. Ya da CNBLUE sayesinde çıkış şansı bulan AOA ve Juniel gibi.. bu bir döngü elbette şirket kazandıklarıyla yeni çıkışlar yaptırıp karını büyütecek.

Beni sinirlendiren kısıma geliyorum; bir Türk fan; belki FT'den belki CN'den haberi yok. Yazılanlar karşısında; "Ay inanmıyorum; FT Island'a karşı saygım arttı." falan yazmış.. Abi FT'nin CN'in kaç şarkısını dinledin de saygı duyma mertebesine ulaştın. Bilmiyorum insanlar garip ve ben sinirleniyorum.O cümlesi; FT'ye saygı duyuyorum; CN'ni yolla b*k çukuruna... demek! Alın size kardeşlik. İsteyen kınalayabilir.

Ayrıca postu yazan kız, (!) kardeş grup ayağına; o yukarıda koyduğum resmi yapmış. Abi kardeşliği yalan bazı prilerin, Bu bazı olayı da pelesenk oldu ağzıma asdfg :D Edit: Priler için aslında genelleme yapmadım; bazı diye vurguladım ki; cidden olay çıkartanlar alınsın diye..

Peki bir madde daha var; diyorlar ki; CN ağalar paşalar gibi yaşıyor. Ondan Japonya'da aç susuz kaldılar değil mi? CNBLUE şu andaki bulundukları konuma sek sek yapıp; onun bunun itelemesiyle gelmedi; çok çalıştılar. Adamlar daha bu sene yurtları ayırdılar yahu. Neden biliyor musunuz? Çünkü önceden grup olarak ödemeleri yapılıyordu. Peki Derya safozu sen nerden biliyorsun bunu diyorsun?  Cheongdamdong 111'i biz çevirdik değil mi? Orada artık CNBLUE'nun tek ücret değil; üyelerin tek tek ücret alması kararlaştırılmıştı. Ayrı eve çıkmalarının da bir nedeni budur! Tek başlarına savaşmayı öğrenmek istediler. Çünkü önceden zorluğa dördü göğüs geriyordu. Hayranlar olarak üzüldük vs ama gerçekçi olalım 20'li yaşları geçmiş erkeklerin aynı evde kalması zordur genelde.FT Island üyeleri de ayrılar.Şimdi durum ne bilmiyorum ama önceden eski yurtlarından ayrılmışlardı; aynı binada farklı katlardaydılar. Gerçi C111'de Jae'in evi farklı yerdeydi. Bu mesele de büyütülecek bir durum yok. Ama FT Island üyelerinden birlikte yaşamak istemediklerini duyduk bile. Yine Cheongdamdong 111'de izleyebilirsiniz. Aralarında birlikte yaşamaya özlem duyan tek isim Jonghun'dur. CN'de de 4 üyede birbirlerini özlediğini ifade ediyorlar.Mesele bu değil tabi. Demek istediğim iki grupta zorluk çekti.Cheongdamdong 111'i buradan izleyebilirsiniz.

Sürekli CNBLUE üyeleri dizide oynadılar vs. diye bir çemkirme geliyor. FT Island o müzikal senin bu müzikal benim çalışırken boice'lardan hiç çıt duymadım. Onlar müzikalde rol alıyorlar diye; tavır mı yapalım şimdi? Şirkete bulacağınız kusurları gelipte hiç ilgisi olmayan CNBLUE'ya buldurmaya çalışmayın.

Ve komiktir; şu an şirket; AOA ile yakaladığı popülerlikle; her FT Island; AOA; CNBLUE üyesini dizilerde rol aldırttırıyorlar.  Hadi Elvis'te çıksın desin ki; FT ve CN bizim sayemizde dizilerde yer buluyorlar. Valla demelerine gerek yok; çünkü işin kuralı bu; çıkışlarını da FT ve CN desteğiyle yaptılar. Demezler de gerçi.


 FT Island grubunun solisti; Hong Ki evet konuyu bölmüş oluyorum ama lider değil solist..Herkes onu lider sanıyor. Jonghoon lider. Daha grubun lideri kim ne değil; onu bilmiyor çoğu.. bik bik ediyor. Neyse işte; Hong Ki'nin attığı bir IG mesajı ile başladı olaylar.

Hong Ki'nin İlginç Mesajı

Sadece bu da değil bu da var; Hong Ki'nin tweeti

Şu tweeti bile CNBLUE'ya bağladılar.. bunun başlıca sebebi; şirket ve Hong ki'nin fütursuz açıklamalarıdır.

http://www.allkpop.com/article/2014/05/ft-islands-hongki-leaves-mysterious-and-upset-messages-on-his-twitter

Soruyorum; bu kadar sorun varsa; neden şirketiyle; o uzun yıllar süren anlaşmasını imzalıyor? Niye kimse bu oğlan şirketiyle neden tekrar anlaşma yaptı diye sormuyor?

Anlamıyorum; bu oğlanın her sorunlu tweetinde CNBLUE; FTIsland'ı kullanıyor vs yazılarını okumak sinirimi bozuyor. Şirketten bu kadar dertliyse; anlaşma yaparken konuşmalı bunları. Böyle yaparak hem kendini hem grubunu hem de CN'i yaralıyor.8 yıldır patlayacak falan yazıyorlar; 8 yıldan sonra patlamadan şirketle tekrar anlaşma yaptılar hem de grupça. Belirtmek lazım bunları. Ayrıca hayran savaşlarına neden olup; twitter'ını da silmeyi ihmal etmedi.Eee bizde şiştik patlayacağız.Tüm Priler Başgandan dert yanıyor; işte Hong ki hastaneye düştü açıklama yapmadı vs.. Yapmaz o gerizekalı başgan haklılar vs.. Desteklerim bu konuda. Ama senin idolün C111'de yağ bal kaymak başganla. Gayet arkadaş kavgası gibi birbirlerini çemkirerek seviyorlar. Hadi inandıralım kolaysa bazılarını.Yonghwa'yı o kadar konuşurken görmüyorum başganla. Onu geçtim; ilk çevirdiğimiz zamanlarda; çok iyi hatırlıyorum kızlara dedim ki; "FT Island'ı ne kadar çok seviyor başgan özellikle Hong ki'yi" falan demiştim. Eğer olay Prilerin dedikleri gibiyse; tebrik ederim başgan ve Hong Ki mükemmel oyuncuymuş.Zira hayranları iyi yediler; iyi anlaşıyoruz ayağına.

Çok değil bu ayın(Temmuz) 16.sında Başgan Han; Lee Guk Joo'nun Youngstreet adlı radyo programına katıldı. Guk Joo; FNC'nin Hong'u önemsediğini hatta acil durumlarda ilk ona danışıldığını söyledi. FNC başganı ise FNC'yi FT Island'ın kurduğunu; etrafta onları önemsemediğine dair konuşmaların aksine aralarının çok iyi olduğunu söyledi..

Buyrun ingilizce kaynağı: https://twitter.com/gkboice/status/621666821557481473

https://twitter.com/gkboice/status/621665351458164737

Daha sonra ise; Hong ki'ye 2,5 milyon won'luk bisiklet aldığı açıklanıyor. Hatta bunu ilk açıklayan kişi Hong ki. İnsan sevmediği kişiye bu kadar para saçmaz sanırım.

Kaynağım: https://twitter.com/gkboice/status/621663387722711040

Peki soruyorum; Olay ne? Neden hayranlar bu kadar saldırgan? Şuradan algıladığım tek şey; başgan ve şirket; FT'nin geri dönüşü için negatif etkiyi kullandı. Nasıl? FT'ye şirket bile bakmıyor hayranlar daha çok desteklemeli düşüncesine sarıldılar.Bu olaylar; FT için negatif yorumları pozitife çevirdi.Öyle ki hiç tanımayanlar bile destekliyorum; arkanızdayım mesajları yayınlıyor artık. Gel gör ki; gerçekten desteklenmiyorlar mı? Hadi desteklenmiyorsa; grup ya da Hong ki neden hala aynı şirkette? Tabii gel gör ki bunları sorgulayan var mı bilinmiyor.

Dahası da var; 'Sleeping with the Boss'ta..Hong ki; Başgan'ın konserden henüz dönüş olan yorgun Hongki'yi şirket yemeğine çağırdığını gelemeyeceğini söylediği halde ısrar ettiğini söylüyor.

Başgan bu sözlerinden sonra:
"Biz iyi geçindiğimiz zaman; Hongki ile olmak çok rahat; ama o asi davrandığında, yorulduğum için; CNBLUE üyeleri olmayı tercih ediyorum" diyor..

Her yerde iyi anlaştıklarını vurguluyorlar. ayrı olunca dissleşiyorlar. Hayranlarla dalga mı geçiyorlar yoksa o bahsettiğim negatif etkiyi pozitife çevirme olayı mı?

http://www.allkpop.com/article/2014/09/cnblue-and-hongki-discuss-fncs-harsh-management-methods-and-former-fnc-artist-lee-joon

Asıl nokta şu; (Yong ve Başganın Şubat ayında katıldığı program)Primadonna- Boice Gerginliği FNC'nin ekmeğine yağ süren cinstendi. Yong'un katıldığı programda; başgan gelip özellikle  bir cümle söyledi. Ardından savaş yine kızıştı. Ve Hong ki'de dayanamayıp; mesajını gönderdi. Resmen CNBLUE kötü evlat durumuna çektiler ki; FT ISLAND'ın dönüşü için her şey berraklaşsın. Öyle ki; Hong; Yong ve başganın gittiği programa çıkıp ilginç sözler etti. Açıkçası negatif etkiyle; FT ISLAND'ı tekrar canlandırdılar.Üzgünüm ama gerçek bu.

İlgili haber kaynağım: http://www.allkpop.com/article/2015/02/ft-islands-hongki-responds-to-statements-fnc-entertainment-head-made-on-radio-star

Hong'un tepkisine saçma tepkiler verip; CNBLUE'yu suçlayan netizenler:

http://netizenbuzz.blogspot.com.tr/2015/04/hongki-retaliates-ceos-claims-on-radio.html

https://www.facebook.com/netizenbuzzturkey/photos/a.1437824926440872.1073741825.1437359096487455/1619910761565620/

İlk yoruma bakın :) Şaka gibi hayranı değil ama konuyu biliyormuş gibi dahil olup; kimin kimi sevdiğini biliyor :) İşte konunun nereye nasıl taşındığına bakın..

Seunghyun'a sorulan soruları da hatırlıyoruz biz; yine sustum o zaman. "CNBLUE'ya karşı aşağılık kompleksin var değil mi? " diye bir soru soruluyor.. O da çok nazik bir şekilde; 'Evet var ama aynı dost bir bandle rekabet hissi gibi' diye cevap veriyor. Resmen CN Blue ile karşılaştırılsın; olayın yönü değişsin diye çocuklara saçma sorular soruyorlar. Neyse ki birçok hayran ve üyeden farklı olarak; nazik bir şekilde sorusunu cevaplıyor.Olayın negatif etkisini o kadar iyi kullanıyorlar ki.. netizen yorumları resmen ateşe körük.. Sürekli CNBLUE'yu şirketin favorisi diye nitelendiriyorlar. Yok annem şirketin favorisi nasıl olursun biliyor musun? Çok kazanırsan; çok konser verirsen; Kore'de tanınırsan..Şu an için AOA'e özel bir davranışları var; kızıyor muyuz? Kızlar çalışıyor; kazanıyor; kızsak elimize ne geçecek.Çok iyi hatırlıyorum; Hong'un Yonghwa'dan daha çok kazanıyorum dediğini..Bu kısmı part 2'de anlatacağım.

http://netizenbuzz.blogspot.com.tr/2014/02/ft-islands-seunghyun-admits-to-feeling.html

Olay öyle komik ki.. Rap dissi gibi.. kim en iyi dissi atarsa o haklı olayı :) Bunca zamandır bu olay hakkında konuşmadım; bunu yazmaya karar vermemdeki temel neden; bazı priler doğru olduğu savını kullanarak bloglarında CN'i mercek altına almışlar okumuştum. Bazıları tepkiden olsa gerek postları silmiş.. Bazısı içerikte değişikliğe gitmiş.. Yeppudaa gibi forumlarda ise açılan konular duruyor. Bir boice'un açısından da okuyun istedim. Ki bu boice önceden FT Island dinleyen biri.FT'yi de Jeremy ile tanımış sevmiş biri.. Birçok açık fikirli Pri arkadaşım var; onlardan affen; fikirlerimi açıkladığım içinde özür dilerim; amacım asla onları incitmek değil. Şu an grupla hiç ilgilenmiyorum; benim ilgime muhtaç değil bunu kavradım. Özellikle bu kadar çok oyunun döndüğü; fandomunun çok saldırgan olduğu bir gruba da dahil olmak istemiyorum.

Edit:  Edit: Priler için aslında genelleme yapmadım; bazı diye vurguladım ki; cidden olay çıkartanlar alınsın diye.. Pri- Boice gerginliğinde bizlerin sessiz kalması; yine bazı prilerin CNBLUE'ya hakaret etmeleri..Saldırgan dememe neden oldu..Evet; hepsi öyle değil. Benimde pri arkadaşlarım var; hepsine saldırgan demiş olamam değil mi? Saldırganlar eminim kendilerini biliyorlardır. Yanlış anlaşılmasın asla fandomu genellemiyorum.


Benim görüşlerimdir; dahil olduğum sayfaların alakası yoktur. Edeceğiniz küfürleri iadesiz taahhütsüz bırakacağım. Ama bol bol ss yapıp yayınlayacağım. Maksat yeni şeyler öğrenelim değil mi? ^_^Okuduğunuz ve seviyeli bir şekilde iyi ya da kötü şekilde eleştirdiğiniz içinde teşekkür ederim.


35 yorum:

 1. Çok güzel yorumlamışsın deryacım
  Birazda cnblue gözünden bakmak lazım olaylara
  Cnblue bu tür olaylara cevap verme tenezzülünde bile bulunmayacak kadar asil karakterli insanlar
  O yüzdendir ki meydan saçma sapan yorum yapanlara kalıyor
  Bence son yıllarda FT ne kadar iyi bir grup olursa olsun yeni çıkan gruplar karşısında yeteri kadar başarı elde edemez endilesi ile yapılmış reklam kampanyası olduğunu düşünüyorum
  Nitekim bir program vardı ismini hatırlıyamadım şimdi orada büyümekte okan şirketler arasına giren FNC nin halka açılışıyla alakalı bir leydi hatta FNC nin bütün grupları falan tanıtılıyordu
  Orada FT den Hong ki başkan uzunkarı sever o yüzden CNBLUEyi kurdu gibi şakalar yapıyırdu sürekli kimse birşey demedi
  Sürekli bir maduru oynama durumu var zaten FT grubunda
  Konuyu başka bir yere taşımış gibi oldum ama ben her iki grubuda severek dinleyen biriyim tabiki bir boice olmak bir ayrıcalıktır
  Ama olanlarada sessiz kalmaya tahammül edemem
  Herkes okuduğu haberin geçmişini ve tarafların ne yaptığına iyice bir bakıp karar versinler yorum yapmadan önce
  Benden şimdilik bu kadar teşekkürler bu konuya değinip bizi aydınkattığın için
  Senin tarafsız ve samimi düşüncelerine herzaman inandığım için yayınladığın haberlere bakma ihtiyacı duyup okuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben çok çok teşekkür ederim; bende senin eleştirileriini çok seviyorum. Aynen CNBLUE bir kere bile çıkıp cevap verme gibi olaya girişmedi.Sen sanırım en son katıldıkları Radio starı diyorsun; orada o şekilde bir şeyler söylemişti.. onlar ikinci yazıma dahil. FT mağduru oynamak durumunda bırakıldı; gerek şirket gerek başgan gerek üyeler olsun. Allah ıslah etsin.. Olayların arka planını görende vardır sanırım. Özellikle kaynak belirttim ki kafasından uyduruyor denmesin;inşallah başarılı olmuştur.

   Sil
 2. Bazi priler ya da pri olmayanlarin tepkileri esas alinarak genelleme yapilip sanki priler sürekli madur siyaseti yapiyormus gibi konusmak cok yanlis. Nihayetinde Hongki'nin o programa sonradan cikip Yonghwa hakkindaki sorulara nasil cevap verdigini gormus olmaniz lazim. Tek kelime kotu laf etmedi. Tipki Yonghwa'nin da onceki programda tek laf etmedigi gibi. Ki o hareketlerini elestirenlere karsi cok savunmustim cunku bir sucu yoktu. Ftnin sirketle tekrar anlasma imzalamasi Seunghyun'un gruba sonradan katilmasindan dolayi sozlesme zamanlari arasindaki fark yüzünden. Grup ya ayrilacakti, ya iki yil ara verecekti ya da devam edeceklerdi. Cnblue seven biri olarak karsilastirma olayina girmeyecegim fakat Hongki'yi günah keçisi ilan etmeye gerek yok. Evet arada Ceo ile aralari bozuluyor ama aslinda hic sevmedigi ortada. Cok iyi bir oyuncu oldugu da dogru. Eger ki CEO'yu bu sekilde yonlendirebiliyor olmasaydi belki de grubun sonu gelmisti. Ama bunun Cnblue ile bir alakasi yok. Oyle olduğunu iddia edip sayip sovenler benim gözümde gercek bir Primadonna bile degil
  Ayni sekilde gercek Boicelerden de bir bilgisi olmadan konusan insanlardan farkli olduklarini ortaya koymalarini bekliyorum. Sonucta bir gruptan bi nedenle sogunulabiliyormus degil mi? Cnblue'dan sogumak istemiyorum. Ftisland'in da muzik yapmaya devam etmesini isteyen bir hayranim, kliseye kapanacak derecede iyi insanlar olup kisiliklerinin pamuk gibi olmasini falan istediğim yok yani. Zaten bu sektörde kimse gorundugu gibi degil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazılarını anlattım ama o bazılar coşturuyor zaten. Belki kullandığım kelime yanlış ama mağdur siyasetine fandomu sokan sadece fandomun kendisi değil; diyorum ki şirket bunu bilerek yapıyor. Prileri de kullanıp; senin ifadenle mağzur siyasetini kullanıyor.Kötü laf etti demedim ama konuşmamazlıkta etmedi ki her lafında oklar CNBLUE'ya döndü.. bunu düşünebilirdi. Bazen söylediğimiz şeylerin sonunu düşünmemiz gerekir ama Hong düşünmedi.Günah keçisi değil; başganın günahının savunucusu oldu bir yerde.Çok iyi oyuncu ya. Seunghyun olayını biliyorum fakat olay artık öyle değil. Son 2 yıldır şirketlerinde bireysel anlaşma yapılıyor ayrıca grup anlaşmasıda. Yani Hong ücretini alırken bireysel anlaşmasına dayanarak anlıyor ya da kazanıyor; sevgili adsız. Hiç sevmediği ortada diyorsun ama bir suru kaynak getirdim; bir pri çevirsen; sana hemen Hong ve başkgan birbirlerini çok seviyor der.Diyorsun ki CEO yönlendirmeseydi.. CEO negatif etkiyle çevirecekse bir grubu hiç çevirmesin bence.Zira olan CNBLUE'ya oluyor.Benim hakkım değil şu pri bu madonna değil demek; neden dersen; çok bileni de kötü konuştu az bileni de iyi konuştu. Vallahi isteyen soğuyabilir; neden dersen; bu gruba sadık; onları bilen onları olduğu gibi kabul eden fandom lazım. Haa biz elimizden geleni yaparız; ama asla hatalarına da göz yummayız..Bu çocuklar doğruysa doğru diyen; yanlıuş yaparsa da yanlış yaptın be diyen fandom lazım bize. Öylesi soğumaz zahar. Evet dediğin gibi kimse bu sektörde göründüğü gibi değil. Az ötede A deyip; iki gün sonra B diye konuşanlarla dolu. Allah ıslah etsin. Teşekkürler yorumun için; cidden hakaretsiz konuşman beni çok sevindirdi.. Adını bilmiyorum ama cidden sevindim yorumuna.

   Sil
 3. Asıl Başlık: Ortalık Karıştırmalara Doyamadım Part 1

  Uzun zamandır Facebook’ta adminlik yapıyorum; Arkadaşım sizin sayfanızın açıldığı zaman belli, kabuğunuzdan çıktığınız zaman belli. Uzun zaman? Açın o uzun zamanı zira siz yokken burada hangi sayfa vardı? Turkish Boice vardı. Sizin gibi bir sayfa da nasıl buralarda yer buldu zaten hayretlerdeyim demek ki fandom sayfaları kalitesi bu kadar düşmüş. Kusura bakmayın ama sayfanızın üslubu bile kibir dolu, karşınızdakileri hiçe sayan hatta ve hatta CNBLUE sayfası demeye bin şahit bir sayfa.

  İlk gerginliği ateşleyen konu neydi? kısmındaki fesat dolu fandomlara gelecek olursak şu sektörde (samimi VIP’ler alınmasın) birinci sırada VIP’ler varsa hemen arkasından Boice’lar gelir. Suçladığınız şeklin, ki yersiz ve zeminsiz belli bariz birşey, bir başka versiyonunu siz ‘’kibir’’, ‘’böbürlenme’’ , ‘’büyüklenme’' yoluyla yapıp daha bir de grubunuza kendiniz yüzünden laf getirip insanları soğuttunuz. Keşke o kabınızdan çıkmasaydınız da Turkish Boice’un yıllarca koruduğu o mütevazı ve dostça tavrı yıkmasaydınız. Daha bir de burada admin olarak yazıp olayı körüklüyorsunuz. O zaman soruyorum fesat kim, haset kim, fitneci kim?

  FTISLAND kurban gibi gösteriliyormuşmuş…Pireyi deve yapan bir adminin bunu söylemesi de ayrıca garip, tuhaf. Eziklik psikolojisine girip üste çıkmaya çalışan sizsiniz. Evelallah sizlere ihtiyacı yok kimsenin. Siz yokken fandomlar vardı Primadonna’lar olsun Boice’lar olsun. Kalkıp da burada millete ahkam kesmeyiniz.

  YanıtlaSil
 4. Saygı duyma mertebesine ulaşma tanımı; bir kişinin bir diğer kişi veya kuruma saygı duyması için o konuda uzman olması mı gerekiyordu? Hangi kitapta hangi kuralda hangi insan ilişkisinde bu varmış pardon? İlk izlenimde dahi bir insana muhabbet duyabilir, o kişiye saygı ve hürmet duyabilir ya da o kişiden negatif elektrik alabilirsiniz.Daha bunu bilmeyen biri yine geliyor yine ahkam kesiyor ve bir de kendisi admin, insanlarla etkileşim içinde sözüm ona. İnsanları böyle fişeklemeye devam edin, bunu görenler de fesat kimmiş değilmiş, fitneci esasında kimmiş görsünler.

  Abi kardeşliği yalan Priler derken insan bir de dönüp kendisine bakmalı tabi. Biz yazılanları gördük. Prilerin, sahte kardeşlik adı altında tenezzül eder tavırlara da ihtiyacı olmadığını açık bir şekilde dile getirdik.


  CN ağalar, paşalar şeklinde yaşıyor kısmı da en güzel kısım :D Ben de bunu bekliyordum. Her fırsatta bizimkiler istediği müziği yapıyor kendi müziklerini yapıyor bu çok güzel bir şey diye övünenler ay bizimkiler de hırpalandı moduna girdi mi gülünç oluyor. Kasım kasım kasılan Yonghwa pek tabii başkana ne yağlar çekti bilinmez ama herkes Hongki gibi dobra olmayınca istediğini her şekilde alabiliyor demek ki. İşte biz buna has adamlık diyoruz, dalavere yapmadan hakkını söke söke alma diyoruz. Ama tabi nereden bileceksiniz? Yonghwa solosunu çıkardı ortada grup bile yok siz de haklısınız bu CNBLUE başka gündemde nasıl kalacak? İlla biri fitne sokacak ki olaylar büyüsün. Hodri meydan, buyursunlar efendim.

  YanıtlaSil
 5. Tek başlarına savaşma edebiyatlarını da geçelim. Ayrı ayı eve çıkanların ayrı ayrı projeleri var ortada ta ne zamandır grup yok. okuyorum okuyorum arkadaş insan bir döner de kendine bakar peh peh.

  FTISLAND arasındaki ilişkiyi bilmeden de arkadaş demiş ki şimdi durum nedir bilmiyorum ama…O zaman bilmediğimiz işe konuşmayalım. Ha bir şey öğrenmek isterseniz, üyelerimizi tanımak ve samimiyetlerine yakından tanık olmak isterseniz buyrun sizi Coming Out FTISLAND programını izlemeye davet ediyorum.

  Burada bir konuyu azıcık değiştireyim, FNC’nin satışlarla oynayıp da bir anda aldığı CNBLUE albümlerini ve allkpop forumlarında çıkan olayı hepimiz biliyoruz bir zahmet bunları da hayranlarınızla çevirip paylaşın; http://www.allkpop.com/forums/discussion/57526/pann-cnblue-fnc-caught-buying-back-their-albums

  Şu netizen haberini e bırakıvereyim; http://netizenbuzz.blogspot.com.tr/2013/02/pann-cnbluefnc-caught-buying-back-their.html

  Şimdi şirket kimi kayırıyormuş buyrun değerlendirme senin.

  Şimdi biri de çıkıp desin ki FNC FTISLAND’a yaptı bunu. Neyse şike sizin olsun, biz temiz ‘’rock & müzik’’ alanı istiyoruz zira.

  Liderlik konusuna değinen arkadaş senin grubunun lideri kendi istekleri için grubu oraya buraya dağıtıp kendi konserlerini vererek fink atıyor Jonghyun yazık garibim Orange Marmalade gibi bir dizide sürünüyor. Aaa bak Pri olarak Jonghyun’a bile yazık dedim, siz düşünün. Demek ki neymiş haksızlığa uğrayana da üzülmesini biliriz.

  Hongki’nin Tweet’ine gelince sizin Boice derinlerinin işidir o Primadonna onlara zaman bile ayırmaya tenezzül etmez ;)

  Uzun süre anlaşma imzalama meselesine gelince Hongki ne kadar açık sözlü kimine göre patavatsızca ve pervasızca konuşsa da ‘’vefalı’' bir insandır. Bu şirket bana baktı zamanında diye bırakıp gitmiyor. Bizim de kızdığımız en öemli noktadır çünkü profesyonelliğin çok dışında bir hareket. Evet keşke bir adam olsa da bıraksa şu şirketi rahatlasak siz de biz de.

  Hongki’ye teşekkür edin sizi gündemde tutuyor hiç kadir kıymet bilmiyorsunuz, ayıp vallahi gönül koyuyoruz.

  YanıtlaSil
 6. Asıl biz şiştik kardeşim. Şurada FTISLAND’dan kaç yıl sonra çıkan grubun yeni yetme adminleri gelip burada ‘’ötüyor’' asıl biz şiştik. Bir günden bir güne olsun bu zamana kadar kimse birbirini bu kadar körüklemedi ta ki siz bu Facebook’a ayak basana kadar. Herkes yerini bilsin.

  Bu kadar yazdım, herkes de doğru değerlendirmeye çalışsın. Ama herkesin tercihi kendine, benim tek ricam artık insanların sinirlerine dokunacak şu yazılara bir son vermeniz. Ortalıkta olay yokken buraya gelip yazıyorsunuz, ee neymiş Primadonnalar şöyle yapıyor böyle yapıyor, o zaman alttan al büyüklük gerçekten sende kalsın. Bu sizin yaptığınız aynı Amerika’da ırkçılık kartını oynayanlara benzedi. O yüzden insanların midesini de kafasını da bulandırmayın. Okuduğum yere kadar gerekni yazdım artık gerisini okumak da istemiyorum zaten yiril yiril nefret kokuyor çünkü bu yazı.

  Sizlere pop-rock bandinizle (ortalarda bulursanız tabi) mutluluklar.  Selametle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. schizophrenic; ben 7-8 yıldır buradayım. Ki bu kısmı seni hiç ilgilendirmiyor.O kadar terbiyesiz ve sözlerinle çizmeyi aşıyorsun ki; fandomun kalitesi emin ol çok çok iyi durumda. En azında benim fandomumda senin gibi hadsizler yok. Ama senin seviyene düşmeden; ithamlarını cevaplayacağım.

   Yazdığım şeylerin sayfa ile alakası yok olsa; kendi düşüncelerimi blogumda yayınladığım tıpkı diğerleri gibi. Başka fandomları aşağılamana izin vermem, konu bizsek eğer lütfen sözlerine dikkat et; VIP gibi köklü bir fandomu da rezil etme. Turkish Boice sayfası yani kardeş sayfamızın her daim başımızın üstünde yeri var; onlar rahatsız olursa sana kalmadan benimle irtibata geçerler; sağ olsunlar; harika ve anlayışlı eleştiriyi dozunda yapan adminleri var.

   Biraz önce o grup hakkında konuşulmasın vs.. sadece Primadonnalara özgü bir şeymişgibi sözlerle savunan sen; boş koruma içgüdüsüne kapılıyorsun. Eyvallah devam et.Beni zerre tanımıyorsun ki; Yonghwa solosu hakkında düşüncelerimi benim arkadaşım olan bilir. Gündemde kalmaya ihtiyacımız yok ki. düşüncesizlikler tutuyor gündemde.

   Yeni yetme admin dediğin içinde teşekkür ederim;"Ötüyor" demişsin; sesimi serçe gibi hissedip duyduysan ne mutlu bana :) cidden uzun zamandır adminim ama hiçkimse bir şeyi çok iyi şekilde öğrenemez; her zaman öğrenecek katacak bir şeyler vardır.Eski bir adminim ama boice olup; boicelar için bir şeyler yaparken; denizdeki kum tanesi olurken ne kadar iyiyim diye düşünemedim; hatalarım varsa fandomumdan özür dilerim; senden değil.

   Yazım nefret kokuyormuş öyle mi? Peki bu ne? "Sizlere pop-rock bandinizle (ortalarda bulursanız tabi) mutluluklar." Resmen grup batsın bitsin istiyorsunuz; kendi kardeşliğinizi sorgularsanız sorun kalmayacak. FT ISLAND'tan nefret etmiyorum; etmem. Lider biaslı biriyken; uzaktan takip etmeye; olayların verdiği zararla; desteklememe kararı aldım. Bir grup iyi müzik yapıyor olabilir; ama grup negatif etkiyle fandomunun savaşına dur diyemiyorsa; benim için müzik ikinci plana düşer. Ki düştüde. Asla nefret yorumları yapmadım; arka planda yer alan oyunları yazdım. CNBLUE içinde melek demedim. Bu sektörde melek bulsak zaten...Senin gibilerden farkımız; üyelerimiz bir yanlış yaparsa biz gözümüzü kapamayız. Tartışırız; tepkimizi koyarız. Yanlışı desteklemeyiz.

   Gelelim asıl kısma; link vermişsin. Verdiğin link pann haberi. Pann haberleri; hayran haberleridir. Yani bu bir antifan haberi. Ayrıca; Kore'de asılsız söylenti adı altında yyaılmış bir haber bu. Bence senin CNBLUE haberlerini daha iyi takip etmen gerekir.PANN sitesini de bilmiyorsun sanırım; PANN'da gerçek makaleler yayınlanmaz. Unutma.Bana bunun gerçeği yansıttığını gösterecek tek kanıt getirin o zaman konuşalım. Albüm satmalrı bu kadar mı rahatsız etti sizi; biz FT'nin başarısına hiç gölge düşüermezken.. neyse dedim ya seviyene düşmeyeceğim. Hong ki'ye teşekkürü ben değil bu yazılanlardan sonra hayranlar edecektir.

   Sanırım sende adminsin ve sanırım FT Island adminisin.Boice'lar olarak asla sizin başarınızı şu veya buna bağlamıyoruz. Zaten programlar doğrultuusnda üyeni ne konuşmuş ise onları yayınladım. Uydurma; sansasyon içerikli hiçbir haber yok. İnşallah tekrar yorum yazarken hakarete; başka fandomları mercek altına almaya çalışmazsın.

   Sil
  2. Schizophrenic ; İlk olarak bu hakaretleri hak edecek grup hayatımda hiç tanımadım. FT antisi hiç olmadım,olmamda. İlk başta bunu belirteyim. CNBLUE'yu göklere falan çıkarttığımızda yok. Fandom olarak zaten grubunun iyi yanlarını alıp hata veya yanlışlarını görmezden gelmiyoruz. Tartışıp gerekirse aramızda tavır koyup çözüm buluyoruz. Gruplara yönelik aşağılama tarzı şeyler söyleyip paylaşmıyoruz. CNBLUE birçok zorlukla karşılaştı. Çıkışları ertelendi, Japonya'da aletlerini kendileri taşıdılar... Neyse konu bu değil. Şirketin parası yok diye ertelenen çıkışlarını yaptılar daha sonrada FT sayesinde ün kazandılar oldu öyle mi? Çıkışlarında tabi ki maddi anlamda katkıları var bir şey diyemem ama AOA hakkında bu konudan hiç bahsetmemeniz tuhaf. Buradan AOA hakkında iddaalarda bulunduğum falanda çıkmasın. Her şirket ilk grubuyla tanınır zaten. Daha sonra devamı gelir... Birde Yong mevzusu var. Yalakalık yaptığına nereden vardın bilmem ama alakasız konuştuğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Grup dağılmış falan değil bu arada. Solo albüm yapıp ilgi gördü diye gözün kör olduysa diyeceğim tek şey sözlerine dikkat etmen olur. Jong Orange Marmalade adlı dizide sürünüyor yazık öyle mi? :D sadece kahkaha atmamı sağlayan cümle bu işte. Acımanı gerektirecek bir şey yok sürünmüyorda. Dizi çekimi bu bilmem farkındamısın. FNC gruplarının üyelerinin çoğu zaten dizilerde oynadı. Yoruldular tamam ama sürünme mevzusu aşırı abartı olmuş. Pardon resmen saçmalık. Yukarıdakiler senin düşüncelerin. Bunlarda benim. Ancak fark ettiysen ben gruplara saldırmadım. CNBLUE melek falanda demiyorum tabi ki onlarında yanlışları var. Ama Biz fandom olarak bunları biliyoruz ve gereken tepkiyide veriyoruz zaten. Boice olarak bilinçliyim ve her konuda eleştri yaparım. Şu varki şimdiye kadar gruplar ve fandomları hakkında atıp tutan bir Boice görmedim. Rahatsız olduğumuz konuları tarafsız bir şekilde yorumlarız biz. Ayrıca şu zamana kadar sesimizi çıkartmadık ve sessizce izledik. Olayların çizgiyi aşması durumunda tepkimizi koyarız o ayrı. Kimseyi küçük görmüyoruz.

   Fandomlar kendi içlerinde hep haklı olmuyormu zaten? Ama kimseye bulaşmadan haklılığınızı sürdürmeniz daha medenice.

   Bunları sana söyleyerek bile seviyemi düşürdüğüme inanıyorum. Son olarak kıskançlığını kendine sakla sağda solda atıp tutarak ortalığı germeye ve saçmalamaya hiç gerek yok.

   Sil
 7. Schizophrenic bu yazının altina bu kadar seviyesizce yorum yazmandaki amaç nedir düzgünce kimseyi aşşağılamadan yazarsan belki ortada böyle sorunlarda olmaz yıllardır primadonnalar istedigi gibi bloglarda kendi hesaplarinda hatta cnbluenun youtube videolarının altinda konuşup senin gibi hakaret etti bunda bir sorun görmemişsin ama boiceler konuşamaz bu kadar şey söylenmesine karşı konuşamaz...Peki sen cnbluenun bu konular hakkında konuşup ortalığı karıştırdığını hiç gördünmü onlarda şirket hakkinda konuşup dursa oklar hem ftislanda hemde şirkete yönelmezmi ?
  Bide bu gerçek rock muhatbeti artık komik olmaya başladı bakalim ftislanda hem japonca hem korece şarkı yayınlayacak orda "rock" yapmazlarsa ayni şeyleri yazabilecekmisin ?
  Bu saçmalamalarının tek sebebi var oda kıskançlık başka birşey değil.

  YanıtlaSil
 8. Aslında Part 2’yi bekleyip toplu yorum yapmak istiyordum ama yazının sonunda bahsettiğin ss’ı gördüğüm için geç kalmamak ve belki de sonradan kapanacak bir konuyu yeniden körüklememek adına bu yorumu şimdi yazma kararı aldım. Tamamen haksızsın demiyorum ama yazında yanlış bulduğum noktalar var bunları dile getirmek istiyorum izninle. Ve yaptığım her eleştirinin bana ismime ithafen yapılmasını istiyorum. Priler az bir fandom ve her fandomun içindeki saldırgan kısmın sesi fandom küçük olunca daha çok duyuluyor maalesef. Bu yüzden eleştiri yaparken “bazı priler” yerişe “… şahsı” ifadesini kullanmanı tercih ederim. Çünkü her ne kadar bazı ifadesi kullanılsa da orada fandomun ismi geçince akılda kalan bazı ifadesi değil fandomun ismi oluyor ve maalesef bütün fandom bundan etkileniyor. Umarım hassasiyetimi anlarsın.

  Lafı daha fazla uzatmadan kendi adıma yanlış bulduğum noktalara geçiyorum. Her şeyden önce şahsi düşüncelerini mutlak gerçeklermiş gibi yazmanı yanlış buluyorum. Sen bir Boice’sun ve FTIsland’ı aktif olarak takip etmek her şeylerini bilmek onları yakinen tanımak zorunda değilsin ve elbette düşüncelerini dile getirebilirsin ama bunu “ben şu şu şu sebeplerden dolayı bu şekilde düşünüyorum” şeklinde dile getirmenin daha doğru olduğu kanaatindeyim. Sonuçta bu yazıyı okuyup FTIsland’ı tanımayan birisi belki en baştan önyargı besleyip gruba karşı soğuyabilir. Bir de yazında birçok yerde bütün fandomu bütün olarak suçlamışsın. Bunu da yanlış buluyorum. Mesela: “Ama şu da bir gerçek yabancısı Türk'ü fark etmiyor bazı fandomlar cidden fesat dolu oluyor.” ifadesi.

  CNBLUE’nun çektiği çilelere hiçbir lafım yok. Onların Japonya’da çektikleri çileleri okurken içim cız eder. Hala Minhyuk’un borulardan balkona atlayıp da dizleri kan içindeyken kapıyı açtım hyung deyişi aklıma geldikçe içim bir fena olur gözlerim dolar. Şimdi böyle deyince gerçekten görmüşüm gibi oldu. Hayır görmedim ama gözümde canlandırdım. Hatta CNBLUE’nun ilk zamanlarındaki Minhyuk’un cılızlığını ve o arada gösterdiği gülümsemesini bildiğim için hayal etmesi hiç de zor gelmiyor. Prilerle şirketin arası kendiliğinden gerilmedi ama. Şirketin yanlış politikaları ve Jopanya’ya gönderilip sonra Kore’ye ancak unutulduktan sonra gönderildiklerinde bir çeşit aşağılamaya maruz bırakılmaları belki de prilerin kalbini kıran ve onları ilk etapta bu kadar saldıraganlaştıran. (Aşağılamadan kastım popüler değiller diye kötü karavana bindirilmeleri. Yanılmıyorsam Sleeping With Boss’ta konusu geçiyor. Şirketin bir karavan kiralayacak kadar parası yok muydu da ilk grubunu uyduruk araca bindirdi? ) Neyse bütün bunlar şirketin hatası ve hiçbir şekilde CNBLUE’nun alakası yok. CNBLUE’nun adının karıştırılması onlara ve onların emeğine haksızlık. Bunu hiçbir zaman desteklemedim desteklemem de. Han Başkan şirket yönetmeyi bilmiyor derim anca. FTIsland’ın şu anki kalma durumu şu şekilde. Jaejin ablasıyla kalıyor. (En azından evi dekore ettirirken öyle demişti IG’sinde ama evde ablasıyla görmedim. Coming Out’ta da yalnız yaşadığını belirtti. Belki ablası ayrılmıştır yanından.) Minhwan ve Jonghoon yalnız yaşıyor. Seunghyun annesiyle. Hongki ise kendisine aldığı bir evi var ama nadiren orada kalıyor. Genelde annesi yalnız hissettiği için yurt dışında olmadığı dönemlerde annesi ve kız kardeşinin yanında kalıyor. Birlikte yaşamaya özlem duyma konusuna gelirsek en son çekilen reality Showları olduğu için sürekli oradan örnek veriyorum ama Coming Out’ta gördüğüm kadarıyla yalnız yaşamaya en çok alışmış olan ve birlikte yaşamaya en karşı olan Jonghoon. Orada Hongki uzun süredir ayrı takılıyoruz Japonya’ya gitmeden önce 3 gün de olsa birlikte kalalım dediğinde bunu zorla kabul eden tek üye Jonghoon’du ve 3 gün bittiğinde ayrılırlarken Seunghyun keşke biraz daha uzun sürse dediğinde istemiyorum diyen de oydu. Jonghoon’u kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. Çok seviyorum. FTIsland’dan biasım olsa ya o olurdu ya da Minhwan. (Ben baterist ve sevimli severim ondan Minhwan)

  YanıtlaSil
 9. Aslında Part 2’yi bekleyip toplu yorum yapmak istiyordum ama yazının sonunda bahsettiğin ss’ı gördüğüm için geç kalmamak ve belki de sonradan kapanacak bir konuyu yeniden körüklememek adına bu yorumu şimdi yazma kararı aldım. Tamamen haksızsın demiyorum ama yazında yanlış bulduğum noktalar var bunları dile getirmek istiyorum izninle. Ve yaptığım her eleştirinin bana ismime ithafen yapılmasını istiyorum. Priler az bir fandom ve her fandomun içindeki saldırgan kısmın sesi fandom küçük olunca daha çok duyuluyor maalesef. Bu yüzden eleştiri yaparken “bazı priler” yerişe “… şahsı” ifadesini kullanmanı tercih ederim. Çünkü her ne kadar bazı ifadesi kullanılsa da orada fandomun ismi geçince akılda kalan bazı ifadesi değil fandomun ismi oluyor ve maalesef bütün fandom bundan etkileniyor. Umarım hassasiyetimi anlarsın.

  Lafı daha fazla uzatmadan kendi adıma yanlış bulduğum noktalara geçiyorum. Her şeyden önce şahsi düşüncelerini mutlak gerçeklermiş gibi yazmanı yanlış buluyorum. Sen bir Boice’sun ve FTIsland’ı aktif olarak takip etmek her şeylerini bilmek onları yakinen tanımak zorunda değilsin ve elbette düşüncelerini dile getirebilirsin ama bunu “ben şu şu şu sebeplerden dolayı bu şekilde düşünüyorum” şeklinde dile getirmenin daha doğru olduğu kanaatindeyim. Sonuçta bu yazıyı okuyup FTIsland’ı tanımayan birisi belki en baştan önyargı besleyip gruba karşı soğuyabilir. Bir de yazında birçok yerde bütün fandomu bütün olarak suçlamışsın. Bunu da yanlış buluyorum. Mesela: “Ama şu da bir gerçek yabancısı Türk'ü fark etmiyor bazı fandomlar cidden fesat dolu oluyor.” ifadesi.

  CNBLUE’nun çektiği çilelere hiçbir lafım yok. Onların Japonya’da çektikleri çileleri okurken içim cız eder. Hala Minhyuk’un borulardan balkona atlayıp da dizleri kan içindeyken kapıyı açtım hyung deyişi aklıma geldikçe içim bir fena olur gözlerim dolar. Şimdi böyle deyince gerçekten görmüşüm gibi oldu. Hayır görmedim ama gözümde canlandırdım. Hatta CNBLUE’nun ilk zamanlarındaki Minhyuk’un cılızlığını ve o arada gösterdiği gülümsemesini bildiğim için hayal etmesi hiç de zor gelmiyor. Prilerle şirketin arası kendiliğinden gerilmedi ama. Şirketin yanlış politikaları ve Jopanya’ya gönderilip sonra Kore’ye ancak unutulduktan sonra gönderildiklerinde bir çeşit aşağılamaya maruz bırakılmaları belki de prilerin kalbini kıran ve onları ilk etapta bu kadar saldıraganlaştıran. (Aşağılamadan kastım popüler değiller diye kötü karavana bindirilmeleri. Yanılmıyorsam Sleeping With Boss’ta konusu geçiyor. Şirketin bir karavan kiralayacak kadar parası yok muydu da ilk grubunu uyduruk araca bindirdi? ) Neyse bütün bunlar şirketin hatası ve hiçbir şekilde CNBLUE’nun alakası yok. CNBLUE’nun adının karıştırılması onlara ve onların emeğine haksızlık. Bunu hiçbir zaman desteklemedim desteklemem de. Han Başkan şirket yönetmeyi bilmiyor derim anca. FTIsland’ın şu anki kalma durumu şu şekilde. Jaejin ablasıyla kalıyor. (En azından evi dekore ettirirken öyle demişti IG’sinde ama evde ablasıyla görmedim. Coming Out’ta da yalnız yaşadığını belirtti. Belki ablası ayrılmıştır yanından.) Minhwan ve Jonghoon yalnız yaşıyor. Seunghyun annesiyle. Hongki ise kendisine aldığı bir evi var ama nadiren orada kalıyor. Genelde annesi yalnız hissettiği için yurt dışında olmadığı dönemlerde annesi ve kız kardeşinin yanında kalıyor. Birlikte yaşamaya özlem duyma konusuna gelirsek en son çekilen reality Showları olduğu için sürekli oradan örnek veriyorum ama Coming Out’ta gördüğüm kadarıyla yalnız yaşamaya en çok alışmış olan ve birlikte yaşamaya en karşı olan Jonghoon. Orada Hongki uzun süredir ayrı takılıyoruz Japonya’ya gitmeden önce 3 gün de olsa birlikte kalalım dediğinde bunu zorla kabul eden tek üye Jonghoon’du ve 3 gün bittiğinde ayrılırlarken Seunghyun keşke biraz daha uzun sürse dediğinde istemiyorum diyen de oydu. Jonghoon’u kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. Çok seviyorum. FTIsland’dan biasım olsa ya o olurdu ya da Minhwan. (Ben baterist ve sevimli severim ondan Minhwan)

  YanıtlaSil
 10. Adam haklı kaç yaşına gelmiş ve kendi kendine bir düzeni var ve evinde rahat. 5 erkek aynı evde kolay değil. İstemeyebilir normal yani. CNBLUE da dizide oynasın hiçbir itirazım yok. Olamaz da. Zaten onların dizilerini takip ediyorum ve izliyorum. Jungshin için aile dizisine katlandım. Minhyuk’un dizisini izlerken İngilizce söktüm. Pişman mıyım? Asla. Ha CNBLUE’yu ya da FTIsland’ı grup olarak işler yaparken konser verirken daha mutlu oluyorum orası ayrı ama gelen teklifleri de değerlendirsinler. İşleri bu. Böyle geçiniyorlar. Yazında katılmadığım bir diğer nokta AOA popülerlik kazandırdı ve bu sayede birilerini dizilere sokuyor FNC ama hepsi o şekilde değil. Mesela Jonghyun’un Orange Marmalede’e Seoulhyun sayesinde girdiğini sanmıyorum. Ya da Yonghwa’nın The Three Muskeeters’ta rol almasının AOA popülerliği ile ilgilisi olduğunun. Hongki’nin de Modern Farmer’a girişinin Mina ile ilgisi olduğunu da sanmıyorum. Hepsi hali hazırda popüler oyuncular ve zaten onlara teklif gidiyor. Lider değil solist meselesine gelince “Daha grubun lideri kim ne değil; onu bilmiyor çoğu.. bik bik ediyor.” Bu ifadeyi yanlış buluyorum. En başta bir grubun fanıysan en azından gruptaki kişilerin adlarını ve görevlerini bilmen gerekiyor. Sorsan gruptan kimseyi tanımaz. FTIsland deyince sadece Hongki der. Üzgünüm ama ne derlerse desinler onlar pri falan değil. Olamazlar da! Onlar Hongki fanı. Zaten oldum olası gıcığım bu oppacı zihniyete. Bu konuda biraz sertim kusura bakma. Bu arada ben bir priyim ve Jonghoon geçenlerde aradığı radyo programında Merhaba ben FTIsland’ın lideri Jonghoon diyecekken FTIsland’ın dedikten sonra duraklayıp Hongki’nin yanında duran kişiyim dediğinde senden çok benim içim yanar. Bütün günüm zehir olur. Liderimin bu konuma düşmesi ve düşürülmesi allkpop’ın bile Lider Hongki demesi çok sinirlerimi bozuyor. Kaldı ki bence bu da şirketin yanlış politikasından kaynaklanıyor ama o başka konu zaten. Hongki’nin mesajı ve kontrat yenilemesi ile ilgili söylemek istediğim birkaç şey var. Hongki o mesajı “FTIsland Japan Best - All About” albümünün yayınlanışındaki hata ile ilgiliydi. Albüm normalde Kore albümüydü ama FNC albümü Japonya albümü diye yayınladı. Bunun sonucunda albüm ilk 1 hafta yani piyasaya sürüldükten sonra en çok satış yapılan zamanda satış grafiklerinde görülmedi ve Hongki bu konudaki kırgınlığını dile getirdi. Priyim diyen insanın en azından bunu biliyor olması gerektiğini düşünüyorum ve CNBLUE ile bağdaştıran olaydan haberi olmayan netizenlerin yorumları ya da birkaç dünyadan haberi olmayan priyim diye geçinen insanların yorumlarının suçunun Hongki’ye kalmasının haksızlık olduğunu düşünüyorum. Şimdi ben sürekli birileri fantomdan dışlıyor gibi oluyorum ama dedim ya gerçek priler ufacık bir kesim kalanı anca klavye kahramanları ya CNBLUE antileri. (Antiliği de anlamdıramıyorum ya neyse) Hem Netizenlerin yazıklarını fantomlara dahil saysak ortalama bir netizen 20 fandomda falan olmalı. Ya da öyle bir şeyler. “Şu tweeti bile CNBLUE'ya bağladılar.. bunun başlıca sebebi; şirket ve Hong ki'nin fütursuz açıklamalarıdır.” Demişsin. Ben de diyorum ki bunun başlıca sebebi bilgisizliktir. Anlaşma imzalama meselesine gelirsek bu albüm olayı ve twitler patlak verdiğinde anlaşmayı çoktan imzalamışlardı zaten. Olay şöyle gelişti.
  -Anlaşmayı imzaladılar.
  -Albüm yayınlandı. (Yanlış yerde)
  -Hongki twit attı ve güncelleme yaptı
  -Priler kızdı
  -FNC aile konserinde Seunghyun’un adı yanlış yazıldı Priler daha da kızdı. Düzeltin diye FNC’ye mesaj attılar 2-3 gün sonra Seunghyun’un adı yine yanlış yazıldı. Priler haliyle daha çok kızdı. Bir kısmı da ümidini kesti.

  YanıtlaSil
 11. Her postun, yorumun ya da gönderinin/güncellemenin altına alakasız saçma sapan yorumlar yapanlar var ve bunun tek sorumlusu olarak Hongki’yi seçmek yanlış bence. Kaldı ki o anlaşma sürecinde de bu sorunlar patlak vermeden önce şirket ayrım yapıyor diye dolanan birkaç pri varken imzalandı bu anlaşmalar. Grupla büyük bir sıkıntı yoktu henüz ve anlaşma yapılırken de bunlar dile getirildi. Nitekim Radio Star’da da sordular Hongki’ye sözleşme meselesini ve o da dedi ki “Kandırıldım. Bana istediğimiz müziği rahatça yapabileceğimiz söylenmişti.” Bir tek Hongki de değil bütün grup aynı şekilde kandırıldı maalesef ve yine albümü çıkarmak için kırk takla atmaları gerekti. Şirket değil promosyon klip çekimine bile elini sürmedi. Üyeler beğenmeyip 48 saat içinde ikinci bir klip çektiler. Montajlanırken çoktan Japonya’daydılar muhtemelen. Mağdur edebiyatı yapmak için söylemiyorum sadece durum böyle. CNBLUE da aynı şekilde uyumadan konserden konsere, varyeteden varyeteye gönderiliyor. Yazık günah bunlar da insan. Gözün doysun Han Başkan. Hongki ve Başkan’ın ilişkisine gelince. Normal günlük hayatta iyi anlaşıyorlar ama konu işe gelince o konuda araları gergin. Neden? Çünkü maalesef FTIsland çok küçük yaşta çıkış yaptığı için ve bu işlerden hiç anlamadıkları için şirket ne derse yaptılar. Sonra da şirket bu duruma alıştı ve hep böyle devam etmesini istedi. Büyüyüp kendi isteklerini söylemelerini kabullenemedi bir türlü. Liderimiz de yapısı gereği sessiz birisi olduğu için grup adına konuşmak Hongki’ye düştü. Bunda Başkanla aralarının iyi olmasının etkisi de var muhtemelen. Ama grup adına lider değil solistin konuşması kabul edersin ki aynı etkiyi uyandırmıyor. Ve başkan bu çocukları ciddiye almıyor. Ya da ciddiye almak işine gelmiyor. Başkan’a kalsa FTIsland’a sadece acılı aşk şarkısı yaptırır. “Severely” gibi. Neden? Çünkü biliyor ki Kore’de bu seviliyor. Bu tutacak. Bundan para gelecek. Bu yüzden FTIsland yıllardır Kore’de değil Japonya’da aktif. Kore’de 8 yılda 5 albüm 15 Single (ki çoğu albümlerde var olan şarkılar) çıkarmışken Japonya’da 5 yılda 5 albüm 15 single çıkardı. Aslında albümlerde yayınlanmış şarkılardan bağımsız mini albüm ve singleların tam düzgün bir listesini de vermek isterdim ama şu an telefonumun şarjı çok az ve kaldığım yerde internet yok. Neyse sen benim demek istediğimi anladın zaten. İş dışındaki konularda anlaşıyor olmaları FTIsland’ın müzik konusunda istekleri özgürlüğü elde ettikleri anlamına gelmiyor. Başkan Hongki’yi arıyor çünkü Hongki başkanın nazını çekiyor. CDD111’den de hatırlarsın 2 günlük tatilinde oturup başkana şarkı söylemesinde yardım etmişti. FTIsland’ın diğer üyeleri de yılbaşı partisinde Başkan’ın şarkı söyleyişini organize etmişti. Konudan konuya atlıyor gibi olacak ama sözleşme yenileme konusunda, Hongki daha şirkete FNC adı bile konmadan önce FNC’deydi. Yonghwa’nın Seeping With Boss’ta da dediği gibi şirketin şu anki binasının taşlarında FTIsland ve CNBLUE’nun alın teri var. Neden bu şirketi bırakmak istesin ki? Başkandan daha fazla emeği var şirket üstünde. Bir de Başkan’a karşı vefa duyuyor çünkü başkan ona bir rock bandinde şarkı söyleme imkanı verdi. FNC de rockı destekleyen ilk şirket olduğu için onun güzünde çok değerli bir şirket. Coming Out’ta 3 şişe sojuyu devirdikten sonra kör kütük sarhoşken söyledi bunları. Bir insan ne kadar iyi bir oyuncu olursa olsun o kadar sarhoşken de rol yapamaz herhalde… Bisiklet meselesi de üşenmedim oturdum bugünkü kurdan hesapladım 2,5 minyon won 2.138,735 Dolar ediyor. Yani 2.500 dolar bile değil. Bugün iyi bir bilgisayar ya da televizyon alırken daha fazlasını veren insanlar var. Canlı yayında rezil edip kalbini kırdıktan sonra bir zahmet o kadarcık bir hediye de alsın. Aşırı yüksek bir miktar değil bu. FTIsland’ın geri dönüşü için negatif etkinin kullanıldığını düşünmüyorum. Başkan desteklemedi çünkü bu albümü istemiyordu. FTIsland’ın başarısız oalcağını düşünüyordu çünkü balladlar diyarı olan Kore’de hardrock biraz fazla kaçıyordu.

  YanıtlaSil
 12. Başka böyle bir riski göze alamadı. Radio Star olayında da bana kalırsa Başkan Yonghwa’nın reklamını yapmaya çalışıyordu. Yonghwa çok popüler. Aşırı popüler. Öyle böyle popüler değil demek istedi. Tabi eline yüzüne bulaştırdı orası ayrı. Sunucuların işi de olayı büyütmek zaten yangına körükle gittiler. Başkan da gaza geldi. Ha noldu olan Yonghwa’ya ve Hongki’ye oldu. FTIsland ancak acıma ile bir yerlere gelebilen bir grup konumuna düşürüldü. O olayda ilk başta Yonghwa’ya haksız yere yüklenenler oldu bunu reddetmiyorum. Ama onlardan daha fazla Yonghwa’yla ne alakası var Başkan saçmalıyor işte diyen vardı. Onlara susun diyen vardı. Ha olay ne? Maalesef cazgırların sesi kendini düzgün ifade edenlerden çok çıkıyor. Cazgırdan daha kibar durumu ifade edecek kelime bulamadım kusura bakma. Ve yine söylüyorum bu durumu bütün fantoma mal etmek yanlış. Bazı priler kullanımını da yanlış buluyorum tıpkı bazı boiceler söylemini yanlış bulduğum gibi. Fandom adını kullanmak ister istemez fantoma zarar veriyor. Ve Radio Star olayıyla ilgili anlattıklarını okurken dikkatimi çekti anlattıkların mutlak gerçekelrmiş gibi konuşmuşsun. Bunlar senin şahsi düşüncelerin ve bu şekilde ifade etmek grubu zan altında bırakmak oluyor. Benim kanaatim bu yönde en azından.

  Bahsettiğin yazıların linklerini verir misin? O prileri uyarmak istiyorum. Fandomun yanlış tanınmasına sebep oldukları ve haksız yere şirket ile FTIsland arasındaki bir meseleye haksız yere CNBLUE’yu bulaştırıp başka bir fandomu rahatsız ettikleri için uyarmak istiyorum da. “Özellikle bu kadar çok oyunun döndüğü; fandomunun çok saldırgan olduğu bir gruba da dahil olmak istemiyorum.” Pri arkadaşların olduğunu söylemişsin bu ifade onları kırabilir. Nitekim beni kırıyor. Fandomu çok saldırgan demişsin. En azından fandomunda çok saldırgan barındıran deseydin. Çünkü bu ifade bütün prileri kapsıyor.

  Küfür ve hakaretleri ss alıp paylaş. Hatta hep isimleriyle paylaş lütfen. Ve … şahsı şeklinde paylaş. Bazı priler şeklinde değil lütfen. Bir de çok fazla olmazsa senden bir ricam daha var. Mümkünse, zamanın varsa, saygısızca yorumları paylaştığın gibi saygılı bir üslüpla yazılanları da paylaş. Hepsi böyle gibi bir izlenim oluşmasın.

  Çok uzun konuştum. Rahatsızlık verdiysem, sıktıysam, kırdıysam ya da herhangi bir şekilde CNBLUE ya da Boicelarla ilgili kötü bir şey dediysem özür dilerim. Fandomumun ya da sevdiğim grubun adı karıştırılmadan şahsım adına her türlü eleştiriye açığım. Sonuna kadar okuyan herkese de teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında genelleme yapmadım; bazı diye vurguladım ki; cidden olay çıkartanlar alınsın diye.. Ki alındılarda. Pri- Boice gerginliğinde bizlerin sessiz kalması; yine bazı prilerin CNBLUE'ya hakaret etmeleri..Saldırgan dememe neden oldu.. Ama haklısın; hepsi öyle değil.Bu kısmı birazdan editleyeceğim.Zaten en alt kısımda da söyledim; benimde pri arkadaşlarım var; hepsine saldırgan demiş olamam değil mi?

   Ben düşüncelerimi aktarırken doğruluk için sunduğum kaynaklar olur. Kaynaklar yazılı ve görsel kaynaklar genelde. Asla bir hayran yazısını doğruluğu gerçek olmayan haberi kullanmam. Bunun nedeni de deney insanıyımdır; salt doğru vardır bende. Bunun kaynağı buysa; sonuç bu ya da budur diye sunarım. Yazımda aynen böyleydi.Söylediğin şu şu sebebleri zaten açıkladım. Linkleri de o yüzden verdim.Düşünce alanını genişlettim yani.

   "FTIsland’ı aktif olarak takip etmek her şeylerini bilmek onları yakinen tanımak zorunda değilsin ve elbette düşüncelerini dile getirebilirsin "

   Demişsin; cidden bazen fandomlarda "benim grubum hakkında konuşamazsın; sen kimsin?" tarzında sözler oluyor. Eğer dinliyorsam ve tanıyorsam konuşma hakkına sahibimdir.

   Eğer şöyle yazsaydım; grubu hiç dinlemiyorum hayranıda değilim ama şöyle şöyle... Ben grubun hayranı olup; bırakmış insanım. Nedenlerim de o yazılanlar.O zaman yazmaya konuşmaya hakkım olmaz işte. Sağ ol ama böyle düşünen birinin olması güzel.

   Yanlış algılamayın ama ben FT Island için asla çile çekmedi demedim. Zaten şirketin ilk sanatçısı.. Zorluğun babasını çekmiştir. Ki çektikleri zorluklara dayanarak gelmişler bir yerlere.. grubun başarısına asla lafım yok.Zaten ortada adamlar iyi müzik yapıyor. Ama iyi müzik başlı başına yeterli mi? Fandomun ağır "bazı" fanatikleri hakaretten; çok bilmişlikten; yok yere suçu olmayan bir grubu suçlamaktan vazgeçmiyor; üyelerden biri de sürekli okları bir diğer grubun üzerine çekiyor; Kiminle çekiyor? Başganla.. bunlar oyun işte.. Adam programa çıkıyor. Diğer grubu ve Lideri övüyor; programın yetkilisi de FT'nin solisti ile aralrında seçim yapmasını istiyor. Bunu bilerek böyle söylediğini; başganın fandom kavgasından çok kazandığını düşünüyorum. Yonghwa ile çıkmış oraya elbette iyi şeyler söyleyecek fakat olay tatsız rekabete dönüştü. Zaten söyledikleriminde FT promosyonlarında etkileri bariz. FT Island Her programa gidiyor; onlara CN için rekabet soruluyor. Sizce programda sorulması istenen sorular nereden geliyor?

   Sil


  2. O birlikte yaşama mevzusu.. zor artık.. çok girmiyorum..Kocaman adamlar birlikte yaşayamazlar artık.. C111'de Jonghoon beraber yaşamayı cidden istemişti. Bu arada Jonghoon ve Jaejin biasım. Gruptan koptum ama onlaru takip ediyorum.Diğer bahsettiğini anlayamadım.Kötüleyecek biri değilsin zaten; yazım üslubundan belli. Yanlış mı hatırlıyorum; birkaç sene önce bahsettiğin küçükler; ev arkadaşdıydı değil mi? Hatta Jaejin ile miydi?Neyse Ben orda kötü birşey söylemedim zaten..

   İşte yanılıyorsun; The Three Muskeeters şirketin bayüklerinden Dong gun sayesindedir. Hongki'yi yazman bile hata. Adam küçüklükten beri şarkıcı değil oyuncudur. Zaten mesleği yani.. Ona kapıyı açan bir önceki oynadığı dizisi oldu.. Başarılıydı fakat dizi yeterince ilgi göremedi nedeni de kanalın kablolu kanal olması.

   Ayrıca ben üyelerin sayesinde oyunculuk yapıyorlar demiyorum ya da dizide yer alıyorlar gibi birşey demedim.. Onlara yönelmesini sağlayan kapı; AOA'in popüleritesinin ürünü olan şirketin daha çok tanınması.. Gidipte salt rap dinleyen bir insana; AOA; FT; CN dinletebilir misin? Ama adam; Jimin'i izleyip; diğer grupları dinlemiş olur ya da merak eder..

   Ben lideri bilmiyor pri değil demiyorum. Ama şu mevzu var; Bana FT'nin yanında sorsalar; Lider Kim? Bende Hong ki desem; hoş olur mu? Birini seviyorken; diğerini incitmemek lazım. Ben Yeppudaa'da sana sürüyle insan bulurum. Pri değilmiş; priymiş benim karar vereceğim mevzu değil o.. 2-3 yıldır dinliyorum deyip; Hong'u lider sananlar var. Şirkette bir kayırma varsa; ben Liderin yetkisizliğinden dert yanardım.

   İşte bahseettiğim mevzu o; madem böyle birşey oluyor; inan boicelar hep destek çıkar Hong'a daha doğrusu FT'ye. Ama fandom öyle "saldırıyor ki" CN Blue tak hedefte. en az 3-5 yorum CNBLUE suçlu.Böyle yapmasınlar; canımızı yesinler.

   Kardeş; şirket gruplarını Japonya'ya gönderior ya; Kore'De Rocktan bir halt anlamadıkları için Japonya'da değeri bilinsin isteniyor. bir laf vardır; müslüman mahallesinde salyangoz satmak diye.. Kore'de saf rockla çıkmak aynı bu terimi karşılıyor. CN rock yapamıyor mu? Düzene uyuyorlar.

   Ki albüm satışa sunulurken şirketin hep takipte olması gerekir. Bu durumda diğer grubu suçlamak yerine; şrikete tepki konabilirdi... hatta derlerdi ki..Boice kardeşler gelin sizde tepkinizi koyun..(ki koydular demeden) Fakat olay böyle olmadı.. o olay sonrası..her yer safsata haberler ile doldu.. Haberi yapanlar kim; istekte bulunanlar kim bazı priler.Bize de bazı boicelar deniliyor. Bazı denilince hedefler belli. Alıunmana gerek yok yani.

   Ayrıca Başgan hediye almasın demiyoruz ki alsın.Daha da fazla alsın.

   Senin içtenliğine çok inanıyorum; o yüzden edit yapacağım. Teşekkürler yorumun için. O bahsettiğin hakaret içerenleri de; onayladım ve ssledim bile.. Benim o konuda acımam yok.. neyse o paylaşırım.Link istemişsin sanırım; Yeppudaa'da FT kısmında bulursun büyük ihtimalle.
   Hani bulamazsan bile ingilizce postu çıkar.

   Sil
 13. Zaten kanıtlarınla ilgili bir sorun yok. Kanıtları bağladığın noktalarla ilgili sıkıntılar var. Çünkü senin kanıtlarına bakılınca FTIsland üyeleri gerginliklerden sonra sözleşme imzaladı gibi olmuş. Ya da istedikleri müziği yapmaları konusunu konuşmamışlar gibi ama aslında olay bu şekilde gelişmedi. Sözleşmeler imalanmadan önce şu bahsettiğin şirket CNBLUE’ya ayrımcılık yapıyor yazısı dışında bir şey yoktu ki o da dediğin gibi bir post sadece. Sen zaten bunu bazı fanların fesat olduğunu göstermek için demişsin o konuda bir diyeceğim yok ama altı üstü bir fan postunun bir grupla şirketin arasını gereceğini sanmıyorum demek istediğim o. Neyse konuya döneceğim. FTIsland sözleşmeyi yenilediğinde bir sıkıntı yoktu ve albüme izin vereceğini söylemişti Han Başkan ama sonra döneklik etti. Zaten dönek olduğunu anlamak için NFlying’e bakmak yeter bence. Ya da Hongki yine bazı kendini bilmezler CNBLUE’ya laf atsın diye twit atmış gibi olmuş ama aslında o olayın CNBLUE ile hiçbir ilgisi olmaması tamamen Kore albümünün Japon diye yayınlanıp hiçbir satış grafiğinde görülmemesi ile ilgili olması gibi. Kaldı ki bu sebeplerden CNBLUE’ya saldıranlar bu kadarını bile bilmiyorsa FTIsland’ı yeterince takip etmiyorlardır değil mi? Benim üzüldüğüm nokta Daha grubun liderini ya da üyeleri bilmeyen ama ben priyim diye ortalıkta dolaşan insanların ya da nefretçi netizenlerin yorumları yüzünden fandomumun adının zarar görmesi. İnan gerçekten bezdim bu durumdan. Özetle şu şu şu sebepler kısmında hiçbir sıkıntı yok hatta güzel kanıtlar ama cümlelerin sonu “bu böyle” üslubunda değil “ben böyle düşünüyorum” üslubunda olmalıydı.
  "FTIsland’ı aktif olarak takip etmek her şeylerini bilmek onları yakinen tanımak zorunda değilsin ve elbette düşüncelerini dile getirebilirsin " deiştim hala arkasındayım ama bu yazıda da görüldüğü gibi olayların arka planı bilinmeyince yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyor o yüzden kesin bir dil yerine ben böyle düşünüyorum dili kullansaydın daha iyi olurdu diyorum. (Yazının CNBLUE iel ilgili kısımlarına %100 katılıyorum bu arada FTIsland kısmında bazı bilgi yanlışları olduğunu düşünüyorum. ) “üyelerden biri de sürekli okları bir diğer grubun üzerine çekiyor” demişsin işte bu nokta yanlış. Hongki CNBLUE’nun üstüne ok çekilmesinden daha fazla kendi üstüne ok çekti. En azından bir yıl içinde yapılan haberlerde CNBLUE’ya laf gelmesinden çok kendi üstüne laf ve hakaret gelmesine sebep olduğunu kendimmm bizzat takip ettiğim haberleden gördüm. Ama dediğim gibi zaten alakalı alakasız her yere CNBLUE’yu sıkıştıranlar ya ağır fanatikelr ya da FTIsland ile ilgili hiçbir şeyden haberi olmayan insanlar. Bunun suçunu Hongki’ye yüklemek yanlış. Kaldı ki Hongki CNBLUE’ya bu kadar zarar verse (Bunu isteyerek yapsa) CNBLUE üyeleri hiç olmazsa tavır koymaz mı? Neden aynı şehirde bulundukları ilk anda gecenin bir yarısı et yemeye gitsinler? Yonghwa Jungshin Hongki ve Hongki’nin olduğu fotoğraftan bahsediyorum ama bir tane daha güncelleme var kimse bunu bilmez çünkü resimde et var. Hongki’nin Instagram güncellemesi oradan biliyorum. Jungshin ile et yemeye gittik. İddiayı ben kaybettim o yüzden ben ödüyorum diye. Niye bunu bu kadar net hatırlıyorum? Çünkü şoka girip çok mutlu olmuştum Jungshin’in adını görünce. Bi de CNBLUE ile FTIsland’ı ne zaman yan yana görsem kalbim pır pır eder ondan. Çok eskilerde kaldı ve sadece et var o yüzden güncellemeyi bulabilir miyim bilmiyorum ama istersen bulmaya çalışabilirim. Yani demem o ki. Hongki o kadar kötü birisi olsa CNBLUE üyeleri yine kötü davranamz saygıda kusur etmez çünkü sunbaeleri ama araya da mesafe koyarlar en azından değil mi? Radio starda başkanın sadece kendi üstüne dikkat çekmek için işi o kadar abarttığını düşünüyorum ama ayarsız işte fark edemedi iki fantomdaki herkesi kendine düşman edeceğini. Ve Boice’lar en çok Hongki’nin aşırı dürüstlüğünden yakınıyorlar aşırı dürüst olan birisi medya oyunu olsa bunu söylemez mi? Ben diyorum ki Hongki o kadar aşırı dürüstse o programa çıkmaz hatta twit bile atmaz bu konuda.

  YanıtlaSil
 14. Kaldı ki FNC IWILL’in promosyonu için kocaman göğüsleri olan adı porno sektörüyle de anılan Jopan bi kızla Hongki’nin dedikodusunu yaydı. Bizzat FNC yaydı. İstersen bunu uzun uzun açıklayabilirim. Ama Hongki dedi ki öyle bi durum yok olsa ben zaten söylerdim. Bunun üzerinden promosyon yapılmaya çalışıldı ve Hongki buna fırsat vermedi. Hatta sürekli kendisine spam ve erotik içerikli mesajlar atan sahte bir hesaptaki birisinin üstüne bilerek prileri sardı ve netizende bu yüzden çok fazla tepki aldı. Albümün promosyon döneminde bildiğin okları üstüne çekti. İstese maduru oynayıp daha fazla destek de sağlardı. Ki yapmadı. Ve bu IWILL’in promosyon döneminde yapıldı. Başkan Han’ın uzun süreli bir promosyon planlayacağını sanmıyorum. Tek derdi bi programda görülmekti. Afferin her şeyi mahvetti. FTIsland daha öncesinde programlara kendileri istemedikleri için katılmıyorlardı. Bunu bizzat Jaejin Radio Star’dı sanırım şimdi yanlış olmasın kontrol edip tekrar bakarım yanlışsa düzeltirim. Picicast mıydı yoksa? Neyse hepsine bakıp bulacağım. Jaejin bunu bizzat kendisi söyledi “Ben programlara çıkmayı sevmiyorum çünkü rol yapmayı beceremiyorum ve tepkiye yol açıyorum” diye. Bu sene programlara katıldılar çünkü IWILL’e her şeylerini ortaya koydular ve tanıtmak için ellerinden geleni yaptılar. Daha önce adını bile duymadıkalrı programlara katıldılar ve hepsinin sonunda lütfen bir kere olsun albümdeki şarkıların hepsini dinleyin sonra beğenemezseniz bu yine sizin bileceğiniz iş. Dediler. Weekly İdol’ün sonuna bakabilirsin. Programlara FNC’nin sağladığı negatif etkiyle çıkmadılar ve hepsinde de aynı soru sorulmuyor. Ama onlar varyetenin gücünü kullanarak tanınmak ve kendilerinin yaptığı gerçek müziği duyurmak istiyorlar. Bu yüzden her fırsatta girebildikleri her programa girmeye çalışıyorlar. O anlamadığın kısmın senin yazınla bir ilgisi yok öyle araya sıkıştırdığım düşüncelerim. Hızlı hızlı yazarken elime ne gelirse yazarım da… AOA’in popüleritesi kısmına katılıyorum. Ben şirketteki kayırmanın o sıradaki popülerliğe dayandığını düşünüyorum. Liderimizin sessiz olması konusunda diyecek hiçbir şeyim yok. Jonghoon rahatsız olduğunda ya da üzüldüğünde bunu dile getiren biri değil. Sessizce uzaklaşır. Kırıldığını belli etmemeye çalışır. Coming Out esnasında (haklı olarak) maknaelere kızdığında bile onlara bir şey demedi. Tek kelime etmeden odaya gidip televizyon izledi ve yine onlara yemek yaptı. Böyle birisi yapısı böyle ki bence çok değerli bir insan. Karakter açısından. Ama lider olarak biraz daha ön plana çıkması ve en azından grupla ilgili konularda daha fazla konuşması gerektiğini ben de düşünüyorum. Gözlemlediğim kadarıyla son zamanlarda bunun için daha fazla çabalıyor zaten. <3 Kendini zorladığı aşırı belli oluyor ama yapması gerektiğinin o da farkında ve bunun için çabalaması iyi bir şey. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak demişsin gerçekten çok doğru demişsin. Han başkan bunu yapacak cesarete sahip birisi değil. O yüzden bu albümün çıkmasını istemiyordu. En azından bu haliyle. Ve engel olmak için elinden geleni yaptı. Son anda da promosyon/ medya oyunu yapılmadı denmesin diye Hongki’nin ilişki skandalını çıkardı. Ha noldu prilerin çoğu itibar etmedi. Bir iki tane yeni fan olmuş ergen tepki gösterdi. Hongki o sahte hesaptan kurtulmak için onu ifşa etti. Sonra netizenelr biraz Hongki’ye sövdü. Ama olan kıza oldu. Japonya’da Korelilere orasını burasını açan damgası yiyip dışlandı. Kariyeri büyük darbe aldı.

  YanıtlaSil
 15. FNC’nin bunu pek taktığını sanmıyorum gerçi ama kıza üzüldüm. Ki albüm satışa sunulurken şirketin hep takipte olması gerekir. Bununla kastettiğin FTIsland Japan Best - All About ise. O konuda Hongki zaten şirkete tepki koydu. Olayı CNBLUE’ya çekenler başkalarıydı. Radio Star’ı kastediyorsan da sunucular ıslarla ısrarla ısrarla üst üste CNBLUE ile ilgili bir şeyler söyletmeye çalıştıktan sonra Hongki bu konuda konuştu ki. Reyting olsun diye özellikle fesat şekilde editlendiğini düşünüyorum. Programın genel havasında öyle değildi çünkü. Ve istersen Radio Star’ın çevirisini bulup o dakikaları da verebilirim. Ya da video olarak da kesip kendi You’tube hesabıma yüklemeyi düşünüyorum. Açıklamaların ve içtenliğime inandığın için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi şu an Hong ki ne ediyor ne etmiyor benim için pek önemli dğeil. O meseleleri az çok biliyorum ama FNC'nin kendi sanatçısı hakkında böyle bir şey yayacağını sanmıyorum.Rakip şirket yaptırdı desen bana daha inandırıcı gelirdi. FNC'yi zerre sevmem yanlış anlama; savunmuyorum. Allah aşkına bu adam promosyonları olmayacak dedi; hayranları ayapa kaldırdı.. ardından her insan evladına verilen promosyon süresini verdi.. sanki doğal olan şeyi yapmıyormuş gibi adlandırıldı. İşte bu bile prileri kışkırtmak için kullandığının kanıtı. Adam olan adam gibi gruba promosyonunu yaptırır; hayranların duyguları yok promosyon yapcak yapmayacak diye oynamazdı.

   Bende biliyorum ve katılıyorum; o programlarda CN sorusunu reyting olsun diye sorruyorlar; muhim olan ellerine koz vermemek değil mi? Yonghwa'ya da aynı sorular soruldu.. Ondan tek kelime bir şey duymadık.. Sözleri öyle dengeliydi ki.. kimse şirket arkadaşları hakkında böyle şöyle konuşmuş demedi.Açıksözlülükle patavatsızlık arasında ince bir çizgi vardır. Bilirsin aşılmaması gereken sınırlar aşıldı.

   Allah aşkına sen yapma bari; sözlerimi çarpıtma;ben FT Island gerginlikten sonra mı anlaşma imzaladı dedim. Dedim ki; gerginlikten sonra promosyo sürecine girildi.. Ortamı gerdi başgan. ardından grubu yeşertmek için acıların cocuğu adlı sosa batırıp hayranalrın önüne koydu.. Hayranlara kızmamak gerek aslında..sonunçta hayran oldukları grubu ne pahasına olursa olsun korumak istiyorlar.. peki ne pahasına olursa olsun doğru mu? Misal ben fandomum da Yonghwa yanlış bir şey yapıpta onu koruyan birini istemem.. Öyle hayranlık olmaz. Ünlüler ve ulaşılmazlar diye melek değiller.

   CNBLUEya ayrılcılık yapılıyor diye yazılmış Sadece bir post öyle mi? O post benim gözümde ırkçı ayrımcı bir post. Sansasyonel;taraflı, insanların başarılarını hazmedeyen bir post. Gel gör ki sadece o da değildi..Kardeş adı altında sırttan bıçaklayan bir şeydi.. Biz atlattık o postu ben bu yazıyı yazdım; aslında hepimizin gördüğü ama dile dökemediği şeylerdi.. Düşüncelerimi empoze etme amacımda yoktu.. sosyal medya hesaplarımda bile beni savunmayın dedim. Bu düşünceler bana ait. Düşüncelerime katılanlar varmış; haa demek birileri benim gibi düşünüyormuş.Demek ki birileri sebeb sonuç ilişkisini kanıtlara bakıp kurabiliyormuş..

   Neyse ben tüm yazdıklarına cevap vermek istiyorum ama zamanım o kadar kısıtlı ki..Elimden geldiğinde cevaplamaya çalıştım ama kusura kalma üstün körü cevap verdim.Tamamen vakitsizlikten.

   Teşekkürler değerli yorumun için. Keşke herkes senin gibi yazsa.. ^^

   Sil
 16. Allahım derya ablam bu nasıl bir yazı sen muhabir olmalıymışsın gerçekten de destekli yazıların mükemmel ötesi. Ben Ft de dinlerim Cn de benim şahşi olarak ya da fandom olarak hiç biriyle sorunun yok zaten bütün hepsi oynuyor medyatik olarak dikkat çekmeye çalışıyorlar tek bildiğim bu :) Ft yi aşırı derece de tanımıyorum zaten sosyal ağlarla bildiğimiz insanları ne kadar iyi tanıyabiliriz ki CNBLUE ds keza öyle ne kadar takip etsek eylesek de gördüğümüz ya da inandığımız kadarını biliyoruz :) Demem o ki birbirimizi kırmadan fanlık yapabilsek keşke size demiyorum genelleme yapıyorum. Aynı şirket grupları birbirini desteklemeli fanları da sevmez , dinlemez ama lanet ya da karşı tarafı çok özür dilerim bir şeye sokup çıkarmaz. Ben Aoa dinlemem tarzları bana hitap etmiyor hepsi cici kızlar ama olmuyor yapçak bir şey yok. Lakin şimdiye kadar Aoa hakkında bir kötü laf etmedim etmem , hakaret içerikli bir şey de yazmam. Ben FTISLAND ı son zamanlarda daha çok takip ediyorum son albüm sağ olsun, bana hitap ediyor. Kısaca herkes kendine kazanıyor biz burda çete savaşı da yapsak onlar için reklam olur sen de gereken cevabı vermişsin ablacım. Böyle baş ağrılarıyla kendini çok yorma :)

  YanıtlaSil
 17. Heee bir de derya ablanın adminliğine laf eden sayfaya buyursun gelsin. Haberlerin asılsız olanlarını yazmıyorlar , ya da olumlu şeyleri yeri gelince eleştiriyorlar da.. Kısacası burdan konuşmak kolay canlarım , siz de bir şeyler yapın görelim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında gördüğümüz kadar tanıyoruz.analatamıyoruz işte bazılarına; istedikleri kadar haksızlık olsun ya da olmasın.. kazanan diğer taraf olur. Hayranın elinde olan ne .. boşluk.

   Etsinler adminliğime laf hiçte gocunmadım; üzülmedim :) Kimse anasının karnından admin doğmuyor. Senlerce yapsamd ahi; elbet bir yerde bilmediğimiz bir şey olur. Sağ ol kuzum <3

   Sil
 18. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 19. Bi Pri olarak 'Ama şu da bir gerçek yabancısı Türk'ü fark etmiyor bazı fandomlar cidden fesat dolu oluyor.'kısmına alınmaya müsaitim :D Onun dışında bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu düşünüyorum ftyi takip etmeyi bıraktığından olsa gerek.Yine de fikirlerine saygı duyuyorum elbette cnblue'nun ftnin bu durumda olmasıyla alakası yok sonuçta düşmanımız aynı kişi -han basgan-

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman lütfen alınma; gerekli kişiler alınsın yeter bana. :) İşte düşman aynı; herkes anlasa keşke bunu :) Teşekkürler yorumun için.

   Sil
 20. Bu olay hakkında ilk yorumum olucak o yüzden prilerin bazılarına yüklenmelerinizi hiç bir şekilde üstüme alınmıyorum. Beni yazınızda son derece rahatsız eden bir şey vardı o da Hong Ki'ye böylesine yüklenemeniz. O bunları hak edicek bir şey yapmadı hak etmiyor ve aynı zaman Cnblue'yla kişisel bir sorunu olduğunu hiçbir şekilde düşünmüyorum ki böylesine kendilerini mağdur gösterip okların onlara çevirilmesini sağlasın. Belki öyle yada değil ama emin oldun bir pri olarak okuduğum için benim gördüğüm Hong Ki'ye çok fazla yüklenilmesiydi. Sanki bir şeytanmışta ortalığı nasıl karıştırırım diye düşünüyormuş gibi. Rica ediyorum sizden bir sonraki yazınızda ona bu kadar yüklenmeyin lütfen. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumu geç gördüm kusura bakmayın :) Aslında; Hong gi'yi kötü gösterme gibi bir amacım yok olmadı hiç; var olanı yazıp; üzerinden yapılacak yorumları sırladım daha çok. Ama bu kadar rahatsız ediyor; öncekinden daha dikkatli olacağım :) Teşekkürler.

   Sil
 21. Az önce Cnblue Turkey sayfasına attığınız linkten buldum sayfanızı ve acaba Cnblue hakkında başka neler varmış derken bu yazıyı buldum. Aslında daha çok twitterdan yabancı boice'ları takip ediyorum. Bu olayların patlak verdiği zamanlarda çoğunun sizin gibi düşündüğünü gördüm. Ama bu yazı her şeyi çok güzel toparlamış. Bugün okumuş olmam da yaraya tuz bastı desek olur. Bu ay bazı boice'lar için zor geçecek gibi görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle; zor geçecek ama su yolunu bulur bir şekilde. Bazıları gibi çirkeflik ve küfür kullanmadan devam eedersek bizim için her zaman iyi olur. Yorumları bir kontrol et; anlarsın demek istediğimi. :)

   Sil
  2. Teşekkürler bu arada güzel yorumun için :)

   Sil
  3. Rica ederim:) Yorumların bazılarını okudum da bu çabayı gruplarını desteklemeye harcasalar herkes daha mutlu olur bence.

   Sil

Nasılsın? Mutlu musun bari?